Sokak aydınlatma ve genel aydınlatma, tüm konut komplekslerinde güvenlik açısından çok önemlidir. Bahçe, park yeri ve yolları, güvenlik hissi sağladığı için eşit olarak aydınlatılmalıdır. Son yıllarda artan elektrik faturaları ile birlikte, çeşitli konut komplekslerinin yönetim komiteleri, elektrik faturalarını azaltmanın çeşitli yollarını düşünmeye başladılar ve ilginç olarak ilk hedefleri aydınlatma oldu. Bu nedenle, çeşitli yerlerde sokak aydınlatması için kullanılabilen çeşitli seçenekler hakkında bazı fikir vermeyi düşündük.

Etkili Sokak Aydınlatması Özellikleri

Bir aydınlatma sistemi kurarken göz önünde bulundurmanız gereken genel ve dikkat edilmesi gereken özellikler şöyledir:

Yüksek Aydınlatma Verimliliği: Küçük bir alandan metropole kadar enerji tüketimi sürekli olduğu için sokak aydınlatmasında, Watt enerji başına daha fazla lümen (veya parlaklık) elde etmek amaçlanmalıdır.

Düşük Maliyet: Seçilen aydınlatma modelleri ve lambaların enerji sarfiyatı göz önünde bulundurulmalıdır. Tasarruflu lamba modelleri, eski ve çok enerji tüketen lamba modelleri ile değiştirilmelidir.

Sokak Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Aydınlatma Sisteminin Ömrü: Kullanılan aydınlatma armatürleri ve aydınlatma direkleri dâhil maksimum uzun ömürlü olması düşünülmelidir.

İyi Renk Oluşturma: Maliyetten kaçmak için rahatsız edici ışık seviyesi nesnenin daha doğal ve hoş görünmesine yardımcı olan renk kombinasyonu sağlanmalıdır.

Doğru Işık Dağılımı: Doğru alanlarda doğru aydınlatma kullanılmalıdır. Hiç bir insanın geçmediği uzak bir yolu aydınlatmak ya da bir noktaya fazla aydınlatma kullanmak optimal özellik değildir.

Çevreye Uygun estetik: Aydınlatma armatürleri, sokak lambaları, aydınlatma direkleri ve de ampul renkleri çevre ile harmanlanmalıdır. Yaşam alanları amaç odaklı olduğu kadar estetik görünüm düşünülerek aydınlatılmalıdır.