Ampuller, Led Ampul Modelleri

Ampuller, Led Ampul Modelleri

İç ve dış mekan aydınlatma konusunda Türkiye’nin önde gelen firmalarından birisi olan Yakan Aydınlatma, satışını yaptığı kaliteli ve ekonomik ampul modelleriyle müşterilerine hizmet vermektedir. İhtiyaçlarınıza göre web sayfamızda bulunan farklı renk, tür ve watt tüketimine sahip ampul çeşitleri arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Bu kategori toplamda 5 ürün içeriyor.

Enerji Verimli Ampul Modelleri

Evinizin elektrik tüketiminin yaklaşık %20'si aydınlatmaya karşılık gelmektedir.

Eviniz veya iş yeriniz için doğru ampul seçimi, yaşam alanlarınızın konforunu artırdığı gibi bütçenize de destek olur. Az enerji tüketimi ile %80’e varan tasarruf sağlayan ampuller, standart bir hane halkı için elektrik faturalarında, yıllık ortalama 500 TL gibi bir düşüşe neden olur. Enerji verimli ampuller ile maksimum verimle aydınlatma sağlanırken, bütçe dostu bir seçim yapılmış olur.

Neredeyse tüm yapay ışık kaynakları iki prensip üzerinde çalışır. Bunlar; akkorluk ve lüminesanstır. 

Akkor, katı bir cismin ısıtılması (veya sıcaklığının yükseltilmesi) ile görünür bir ışığın (elektromanyetik radyasyonun bir parçası olarak) üretildiği bir olgudur. Bu tür ışık kaynağının en iyi örneği, bir filamanın (genellikle Tungsten) elektrik akımıyla beslendiği ve ısındıkça ışık ürettiği akkor ampul şeklinde isimlendirilmiş olan modellerdir. 

Lüminesans, maddeyi ısıtmayarak görünür bir ışığın üretildiği bir olgudur. Lüminesans nedeniyle üretilen ışığa, elektrik enerjisi, kimyasal reaksiyon, elektronların uyarılması vb. gibi çeşitli faktörler neden olabilir. Akkorluk tarafından üretilen ışık genellikle “sıcak ışık” olarak tanımlanırken, lüminesans tarafından üretilen ışığa “soğuk ışık” denir. Birkaç çeşit lüminesans fenomeni vardır ve yaygın olarak kullanılan bir çeşidi de floresandır. Cıva bazlı floresan lambalar bu prensibe göre çalışır. Akkor lambalara kıyasla daha fazla enerji verimlidir. Fakat led ampuller kadar verimli değildir. 

Ampul Çeşitleri

Ampuller temel olarak akkor ampuller, CFL ampuller ve LED ampuller olarak üç ana grupta ele alınır. Bu üçü, konut ve ofis kullanımı için kullanılan ana ampul türleridir. Ancak akkor lambalar, çeşitli nedenlerden dolayı yerini CFL ve LED ampullere bırakmıştır. 

LED'lerden bahsetmişken, bu üç çeşit arasında enerji açısından en verimli olanıdır ve LED ampul fiyatları yıldan yıla düştüğünden, LED ampul modellerinin ev, ofis, endüstriyel işletmeler, vb. alanlarda daha fazla tercih edilen bir teknoloji olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Bu üç ampulün dışında endüstriyel, otomotiv, şehir aydınlatmaları ve diğer ticari uygulamalarda kullanılan başka ampul türleri de vardır. Üç ana ampul dışındaki popüler ampullerden bazıları şunlardır:

 • Metal Halide Lambalar
 • Sodyum Buhar Lambaları
 • Cıva Buharlı Lambalar

Yakan Aydınlatma web sitesinde bu kategoride CFL ve LED ampuller yer almaktadır. Beyaz ışık, gün ışığı, vb. farklı ampul renk seçenekleri mevcuttur. IP44 sertifikalı, CE Belgeli, TSE onaylı ampullere web sitemiz aracılığı ile sahip olabilirsiniz.

Akkor Ampul

Akkor ampulün icadı, insanlık tarihi açısından en önemli gelişmelerden birisidir. Akkor ampulden önce birkaç başka elektrik ampulü türü olmasına rağmen, akkor ampulün yapay aydınlatma üzerindeki etkisi çok büyüktü.

Akkor Ampul, burada bahsedilen tüm ampullerin en basitidir. Oksidasyonu önlemek için soy gazla doldurulmuş bir cam küre şeklindedir. Merkezinde, içinden elektriğin geçtiği metal bir filament tel vardır. Filament, içinden elektrik akımı geçerken ısınır ve bunun sonucunda görünür ışık şeklinde elektromanyetik radyasyon yayar.

İlk zamanlarda akkor ampullerde kullanılan filaman karbondan yapılmıştır. Farklı filament malzemeleriyle yapılan deneylerden sonra, çok yüksek erime noktası nedeniyle sonunda filament olarak tungsten seçildi. 

Akkor Ampullerin Özellikleri

 • Konut ve ticari aydınlatmada yaygın olarak kullanılır. Fakat yeni aydınlatma sistemlerinde daha düşük enerji tüketimi değerleri sunan LED ve CFL ampuller tercih edilmektedir. 
 • Düşük enerji verimliliği nedeniyle kademeli olarak kullanımdan kaldırılıyor.
 • Enerjinin %95'inden fazlası ısı olarak dağılır.
 • Düşük üretim maliyeti olan çok basit cihazlardır.
 • Herhangi bir özel devre veya elektroniğe ihtiyaç duymaz. Doğrudan güç kaynağına (AC veya DC) bağlanılarak çalıştırılır. 

LED Ampuller

LED (Işık Yayan Diyot)'lerin geliştirilmesi, teknoloji alanındaki bir diğer önemli başarıdır. LED'ler, elektrolüminesans fenomeni üzerinde çalışan yarı iletken cihazlardır. 

Son derece düşük güç tüketimi ve makul ölçüde uzun ömür avantajlarına rağmen, geliştirilen ilk LED ampuller son derece maliyetliydi. Bu da kullanıcıları ilk zamanlarda tercih etmemeye, bunun yerine nispeten ucuz CFL'lere yatırım yapmaya yöneltmiştir.

Yıllar geçtikçe, LED a10,4mpullerin maliyeti yavaş yavaş düştü ve Hükümetlerin ve çevrecilerin baskısı, ofislerde, ticari komplekslerde, sokak lambalarında LED tabanlı aydınlatmaya yatırım yapılmasına yol açtı. Günümüzde, evlerde, ofislerde, arabalarda, sokaklarda vb. aydınlatmanın neredeyse çoğunluğu LED'lere dayanmaktadır.

LED ışıklar, çok az enerji harcadıkları, çok uzun süre dayandıkları ve normal enerji tasarruflu ampullerin aksine açıldıklarında anında parlak oldukları için ev aydınlatmasının geleceği olarak nitelendirilmektedir. 

Eski moda akkor ampuller elektriği ince bir tel filamandan geçirirken, LED'ler içinden elektrik akımı geçtiğinde ışık enerjisi yayan bir yarı iletken kullanarak ışık üretir.

LED Ampullerin Özellikleri

 • LED'ler, geleneksel akkor lambalardan %90 daha az enerji kullanır ve bazen sadece birkaç ayda enerji tasarrufu yaparak kendi masraflarını karşılayabilir. 
 • Bu ampuller, hangisini satın aldığınıza ve nasıl kullandığınıza bağlı olarak 25-30 yıl dayanabilir. 
 • Işık düğmesine bastığınızda neredeyse anında ışık verirler.
 • Düşük sıcaklıklarda iyi çalışırlar.
 • Birbirinden farklı tasarımlara sahip LED ampul çeşitleri vardır. Modern aydınlatma sistemleri için en çok tercih edilen ampuller arasına yer alır.

LED Ampul Fiyatları

LED ampullerin maliyeti yıllar içinde önemli ölçüde düştü ve LED'lerin üretiminin artık çok büyük ölçekte olması ve hammadde maliyetinin de düşük olması nedeniyle daha da düşmesi bekleniyor. 

Yakan Aydınlatma olarak standart LED ampullerin yanı sıra her türlü aydınlatma sistemi için kaliteli ürünler sunuyoruz. LED ampul fiyatları konusunda size özel teklif almak için ürün sayfalarında yer alan “Ürünler için Nasıl Teklif Alırım?” ve “Nasıl Sipariş Ederim?” bölümlerine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

CFL Ampuller

CFL lambaları olarak da bilinen kompakt floresan lambalar, geniş kullanım alanına sahip aydınlatma ürünlerinden birisidir. Geniş odalarda kullanılması önerilen floresan lambaların aksine küçük boyutları ve balast gerektirmeden kullanılabilmesi özelliğiyle ev kullanımı için son derece avantajlıdır. 

Tasarruflu ampul grubuna dahil edebileceğimiz CFL lambalar, farklı watt, renk ve tasarım çeşidine sahiptir. Yüksek ışık verimliliğine sahip CFL ampul, uygun fiyatı nedeniyle geniş bir alanda kullanılmaktadır. 

CFL Ampullerin Özellikleri

 • Küçüktür, anında açılır ve harika aydınlatma kapasitelerine sahiptir.
 • Enerji tasarruflu ampuller grubundadır. 
 • Çalışmak ve belirli noktalara odaklanmak için uygundur.
 • Akkor ampullere göre %40 daha az enerji tüketirler.

CFL Ampul Fiyatları

Piyasada çok fazla CFL lamba üreticisi olmasına karşın yüksek kalite standartlarına uygun marka sayısı sınırlıdır. Yakan Aydınlatma olarak en yüksek kalitede CFL lambalar için en ekonomik fiyatlar sunuyoruz. CFL ampul fiyatları ile ilgili net bilgi almak için ürün sayfalarında yer alan “Fiyat Alma Sepetine At” butonuna tıklayabilirsiniz. Ardından sepetinize giderek işleminizi tamamlayarak fiyat teklifi talep edebilirsiniz. 

Floresan Lambalar

Floresan lambalar (hem uzun tüpler hem de kompakt lambalar), elektrik iyonize bir gazdan geçirildiğinde ışık üreten bir gaz deşarj lambası türüdür.

Çoğu floresan lamba, cıva, sodyum ve metal halidler gibi malzemelerle birlikte argon veya neon gibi soy gazları kullanır. Elektrik akımı geçtiğinde iyonize gazdaki elektronlar hareketlenir. Elektronların karakteristik enerjisindeki değişim, fotonların emisyonuyla sonuçlanır (Ultraviyole, görünür ve kızılötesi radyasyonlar).Bu radyasyonlar, tüpün içini floresan elementle kaplayarak görünür ışığa dönüştürülür.

Hem uzun tüp stili hem de kompakt floresan lambalar (CFL), bu lambalardaki maksimum basınç atmosfer basıncının yaklaşık %0,3'ü olduğundan düşük basınçlı gaz deşarj lambaları olarak kabul edilir.

Floresan tüpler ve CFL'ler, düşük enerji tüketimleri ve daha uzun ömürleri nedeniyle akkor ampullere göre alternatif bir ürün çeşididir.

Floresan Lambaların Özellikleri

 • Büyük endüstriyel tesislerde, ofislerde, mağazalarda ve evlerde kullanılır.
 • Işık verimliliği akkor ampullerden daha iyidir.
 • En düşük CRI değerine sahip lamba türüdür. 
 • Zehirli maddelerden dolayı cıva bazlı floresan lambalar üretilmemektedir.
 • Uygun güç kaynağı için bir elektronik devreye (balast adı verilir) ihtiyaç duyar.

Ampul Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eviniz veya ofisiniz için doğru ampulü seçmek sağlığınızı, üretkenliğinizi, enerji tüketiminizi ve yaşam kalitenizi etkileyebileceğinden çok önemlidir.

Eskiden (CFL ve LED ampullerden önce) bir ampul satın alırken, muhtemelen 40W'lık bir ampul, 60W'lık bir ampul veya 100W'lık bir ampulde olduğu gibi vat gücüne dayalı bir ampul isterdiniz.

Ancak, daha fazla ışık ürettikleri ve çok daha az güç tükettikleri için modern enerji tasarruflu ampuller için aynı stratejiyi izleyemeyiz. Peki doğru ampul nasıl seçilir?

Bir LED ampul aldığınızı varsayarsak, Watt için alışveriş yapmak yerine ampulün lümenine bakmanız gerekir. Lümen, bir ampul (veya herhangi bir ışık kaynağı) tarafından üretilen ışığın miktarını tanımlayan ışık akısı birimidir.

Örneğin, 60W'lık bir akkor ampul, yaklaşık 700 lümen ışık üretebilir. Aynı miktarda ışık üreten bir LED ampul ise ortalama sadece 10W tüketir.

Kullanım Ömrü

Eski tip akkor lambalar daha ucuz olsa da, kullanım ömrü genellikle yaklaşık 1 yıldır. Aynı zamanda, bir LED ampulün maliyeti diğer ampul türlerinden (hem akkor hem de CFL) biraz daha yüksektir, buna karşın ömrü 5 ila 10 yıl arasındadır. LED'lerin enerji tasarrufu ve daha uzun kullanım ömrü göz önüne alındığında, akkor veya CFL yerine bir LED seçmek daha akıllıca olacaktır.

Renk Sıcaklığı

Kelvin cinsinden ölçülen ampulün renk sıcaklığı, ampulün sağlayabileceği renk tonunun miktarını, yani ışığın sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu tanımlar.

Hemen hemen tüm akkor ampuller sıcak beyaz ışık üretirken, CFL veya LED satın almayı planlıyorsanız doğru renk sıcaklığını seçme alternatifiniz vardır.

2700K ila 3200K aralığındaki renk sıcaklıkları, sıcak beyaz olarak kabul edilir ve genellikle akkor ampuller (normal veya halojen) için bu değerdir.

4000K ile 4800K arasındaki renk sıcaklıkları, doğrudan güneş ışığına yakın olan normal beyaz veya nötr olarak kabul edilir.

Son olarak, 5000K civarındaki renk sıcaklıkları normal bir gün ışığını temsil eder ve değer yükseldikçe ışık daha soğuk görünür.

Renk Oluşturma İndeksi (CRI)

Ampullerde görebileceğiniz bir değer olan CRI, o ampulden gelen ışığın altındaki bir nesnenin renginin, gerçek temsilinin bir ölçüsüdür. Akkor ampuller 100'e yakın CRI değerine sahipken, flüoresan lambalar 50 ila 95'in üzerinde bir CRI değerine sahiptir.

LED ampullerde CRI değeri ortalama 80 civarıdır. Bazı LED'lerin yüksek CRI değerleri olabilir ve bu değer 98’e kadar çıkabilir.

Özellikle bir fotoğrafçı veya içerik oluşturucu iseniz, yüksek CRI değerlerine sahip ampulleri seçmek sizin için ideal bir seçim olabilir.

Genel Aydınlatma veya Göreve Özel Aydınlatma

Bir odanın ortam ışığı, genellikle odanın ortasındaki tek bir büyük ışık kaynağı tarafından sağlanır. Bu ampulden gelen ışık, odanın her tarafına iyi bir parlaklıkla yayılır.

Genel aydınlatmaya ek olarak, göreve özel aydınlatma da kurabilirsiniz. Örneğin bir mutfağın diğer tüm odalar gibi genel bir ışığı varken mutfak tezgahının üzerinde küçük bir ışık olması çok faydalıdır. İhtiyaçlarınıza göre uygun aydınlatmayı seçebilirsiniz.

Bu tür göreve özel ışıklar ayrıca banyolara, çalışma masalarına, ofis masalarına ve daha birçok yere yerleştirilebilir.