Konu ışıklandırma olduğunda onlarca model ve tasarım arasından bir seçim yapmak oldukça zor. Karpuz lamba modelleri, sarkıt lamba modelleri, aplik lamba modelleri ve daha pek çok model göze hitap edebiliyor. Kapalı veya açık mekanlara göre modellerin kullanımı ve dekorasyona olan etkisi değişmekte, kullanıcıların hangi tür model seçmesi gerektiği ise dekoratif yeteneğe ve aydınlatma firmasının müşteriye sağladığı desteğe bağlıdır. 

Karpuz Lamba Modelleri ve Fiyatları

Bu yazımızda en popüler lamba modellerinden birisi olan, hem iç mekan hem de dış mekanlarda kullanılabilen karpuz lamba modellerinden ve mekana kattığı dekoratif özelliklerden bahsedeceğiz. 

Karpuz Lambaların Kullanım Alanları

Modern ışıklandırma ve dekorasyon ürünü olarak nitelendirebileceğimiz karpuz lambalar, hem ekonomik olması hem de zarif tasarımları ile dikkat çeken modellerden. Dairesel bir yapıya sahip olan, kimi zaman küre, kimi zaman da yarım küre şeklindeki tasarımı nedeniyle “karpuz lamba” şeklinde ifade edilen modeller, geniş bir kullanım alanına sahiptir. 

İç mekanlarda (banyolarda, WC’lerde, koridorlarda, daha düşük ışık şiddeti istenen odalarda) ve dış mekanlarda (balkonlarda, kısa yürüyüş yollarında, teraslarda, bahçelerde, kır mekanlarında, restoranların dış bölümlerinde) dairesel lamba modelleri kullanılabilmektedir. Dekoratif zenginlik için ürünleri standart boyut ve tasarım ile mekanlarınıza uyarlamamanız önerilir. Her bir farklı bölüm veya alan için farklı ışıklandırma atmosferi sunabilecek tasarımlara yönelmeniz yararınıza olacaktır.

Karpuz Lamba Modelleri

Birbirinden şık modelleri ve farklı alanlarda kullanılabilen onlarca farklı tasarım çeşidi ile her mekan için seçenekler sunuyor. Karpuz lamba modelleri, son dönemlerde adından bahsettirse de; klasik dekorasyonun öncülerinden birisi olarak da kabul görüyor. İşte tercih edebileceğiniz bazı modeller:

Glop Karpuz Lamba Modelleri

Glop lambalar, karpuz ışıklandırma sistemlerinin bir diğer ismi olarak da nitelendirilmektedir. Fakat bazı firmalar farklı isimlerle modellerini satışa çıkardığı için ayrı bir başlıkta ele almayı uygun gördük. Glop, iç mekan ve dış mekan aydınlatma ürünü olarak kullanılabilmektedir. Genel olarak ısıya dayanıklı plastik malzemeden imal edilen glop lambalar, dekorasyonu tamamlayıcı etkisi ile bilinir. Hem ekonomik hem de sağlam ışıklandırma modellerindendir.

Led Karpuz Lamba Modelleri

Işıklandırmada led teknolojisinin ulaştığı bir diğer nokta da karpuz lamba çeşitleridir. Led’lerin ekonomik enerji sarfiyatı, yüksek kaliteli malzemesi ve akkor lambalara göre çok daha uzun ömürlü olması nedeniyle tercih edilen alternatiflerden birisidir. Led karpuz lamba fiyatları, harcadığı enerji göz önünde bulundurulduğunda fiyat/performans ürünü olarak göze çarpmaktadır. 

Dış Mekan Karpuz Lamba Modelleri

Daha çok yürüyüş yolları ve peyzaj ışıklandırması olarak tercih edilen dış mekan karpuz ışıklandırmalar, birbirilerine eşit uzaklıkta konumlandırılmalı ve daha iyi aydınlatma konforu elde edilmesi amacıyla temizlenmelidir. Bu işlem için hafif nemli, sadece su ile ıslatılmış bir bez yeterli olacaktır. 

İç Mekan Karpuz Lamba Modelleri

WC, banyo, ardiye ve hol gibi alanlar için iç mekanlarda karpuz ışıklandırma sistemleri kullanılabilir. Özellikle daha ekonomik olması ve gözü yormayan ışık yapısı ile önerilen modellerdendir.

Dekoratif Karpuz Lamba Modelleri

Mekanlarınızda dekorasyon öncelikli tasarımlara yer vermek istiyorsanız, birbirinden özgün dizaynlara sahip karpuz lambaları tercih edebilirsiniz. Bu modellerde tasarımda modern, klasik, avangart ve daha pek çok dekorasyona uygunluk söz konusudur.

Modern Karpuz Lamba Modelleri

Modern tasarım anlayışını benimseyen iç ve dış mekanlar için yeni karpuz modellerine, yani yeni sezon karpuz lamba ışıklandırma sistemleri arasından bir seçim yapmanız gerekecektir. Her geçen gün büyüyen aydınlatma endüstrisinde markalar, yeni tasarımlarla müşterileri kitlesini artırmaya odaklanmaktadır.

Karpuz Lamba Fiyatları

Diğer tüm ışıklandırma modellerinde olduğu gibi karpuz lamba fiyatlarına da en önemli kriter malzeme kalitesidir. Ardından kullanım alanı, dekoratif özellikler ve modüler fonksiyonlar gelir. Ekonomik fiyatları ile dikkat çeken dairesel lambalar, sizin için bütçe dostu bir seçenek olabilir. 

Genel olarak dış yüzeyi ısıya dayanıklı plastik malzemeden imal edilmesi nedeniyle karpuz lamba fiyatları diğer ürünlere göre daha düşük fiyat skalasına sahiptir. Aydınlatma firmalarından bu tür ürünleri satın almadan önce mekanınızın fiziksel şartlarına uygunluğunu kontrol etmenizde fayda olacaktır. 

Karpuz lamba modelleri, çoğunlukla çap, ışık şiddeti (lümen ile ifade edilir) ve enerji sarfiyatı kriterlerine göre etiketlenmektedir. Bu tür teknik özellikler, mekanınızın ürün için uygun olup olmadı ile ilgili bilgiler sunar.