Bulunduğu alanlar üzerinde kontrolü ve güvenliği artırmak için direğin üst tarafındaki kameraları bağlamak için kullanılan direk türüdür. Bu direkler projeye göre farklı yüksekliklerde örnek olarak 2m, 3m, 4m, 5m, 6m, 7m, 8m, 10m olabilir.


Her kamera direği bir, iki, üç veya dört kamerayı taşıyabilir. Bu kameralar direğe bağlı olan kollara bağlanır. Diğer yandan kamera direkleri üretimine başlamadan önce sabitleme kolları arasındaki açı ayarlanabilir. Örnek olarak iki kol arasındaki açı 45 derece, 90 derece veya 180 derece ile sabitlenecek şekilde ayarlanabilir. Kullanıcıdan tercih ettiği tasarıma istinaden değişiklikler yapılabilir.


Özellikle direklerin sadece kamera sabitlemesine uygun hale getirilmesi için mühendislik ve statik hesaplamalar yapıldığından, kamera direkleri ana kullanım dışında kullanılmayacaktır. Normal kullanımı dışında, alttaki kameralara ek olarak üstte PV paneli sabitlemek için kullanıldığı gibi ve uygun hesaplamalar yapılmadan kullanılmışsa, gelecekte bu direklerin düşme tehlikesi vardır. Çünkü bu tür ekstra yükler, tasarlandığından daha fazla yüklendiğinden bu hesaplamaları bozar, kullanım ömrünü kısaltır ve kaynağı bozar. Ve sonuç olarak son kullanıcı tüm bu noktaların farkında olmalıdır.