Medeniyetimizin gelişmesiyle insanoğlunun her geçen gün üretimi ve tüketim ihtiyacı artmış, bununla beraber kullanılan enerji miktarı da yükselmiştir. Bu enerjiyi karşılamak için başta fosil yakıtlar olmak üzere birçok enerji kaynağı kullanılmaktadır. Kullanılan en temiz ve avantajlı enerji kaynaklarının birisi de güneştir. Güneş enerjisinin üretildiği yerde tüketilebilmesi de bu enerji kaynağının avantajlarından birisidir. Ayrıca güneş enerjisinin en büyük avantajı, çevreye olan etkisidir. Güneş enerjisinin sağladığı bazı çevresel faydalar şunlardır;

Hava kirliliğini engellerler. Fosil yakıtlardan dolayı dünyanın her yerinde artan hava kirliliğinin etkisi görülmektedir. Güneş enerjisi panelleri çalışırken, yani enerji üretirken sera gazı salınımına neden olmadığından dolayı çevre dostudur.

Su kullanımını engeller. Eğer bir enerji kaynağı fosil yakıtları kullanmıyorsa, muhtemelen kaynak olarak suyu kullanmaktadır. Örneğin hidroelektrik ve nükleer enerji, elektrik üretmek için çok fazla su tüketimi gerektirir. Su için eğer baraj gerekliyse de yerel ekosisteme önemli bir etkisi olacağının altı çizilmelidir.

Yenilenemez enerji kaynaklarına bağımlılığı azaltır. Çevresel zararları bulunan fosil yakıtlar gibi yenilenemez, yani doğada sürekli var olamayan enerji kaynaklarına olan bağlılığı azaltır. Hatırlatmakta fayda var; eninde sonunda tükenecek bu kaynaklardan güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklara geçişi ne kadar erken ve sağlık yapabilirsek, dünya ve canlılar için o kadar iyi olacaktır.

Çevresel avantajlarının yanında güneş enerjisi kullanıcının cebine de katkı sağlamaktadır. Genel olarak ilk yatırımı pahalı gibi gözükse de güneş panellerinin ortalama ömrünün 25 sene olmasından dolayı enerji ürettikçe kendini amorti etmektedir. Ayrıca kişisel yapılan yatırımlar için elektrik faturası ve faturaya gelen zamlardan etkilenmediğine de söyleyebiliriz.

Yakan Aydınlatma olarak dış mekan aydınlatma sektöründe 1964 yılında başladığımız bu serüvene solar aydınlatma seti ile devam ediyoruz. Şebeke elektriği gerektirmeden çalışan bu ürünler tamamen güneş enerjisi ile çalışmakta, doğaya ve kullanıcının cebine katkı sağlamaktadır.

Ürünlerimiz hakkında fiyat bilgisi ve teknik destek almak için iletişim kısmında bulunan bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.