Yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirmeyi sağlayan güneş panelleri, elektrik ihtiyacının büyük kısmının karşılanmasına olanak tanır. Güneş paneli, üzerine güneş enerjisini içine çekmek amacıyla güneş hücrelerini barındıran bir tür enerji kaynağıdır.

güneş paneli nedir

Güneş panelleri, mevsime göre dünyaya teması bulunan güneş ışınlarını elektriğe çevirir. Dünya üzerine düşen güneş ışığının yarattığı enerji miktarı, aktif kullanılan enerji miktarının 10 bin katı kadardır. Bu sebeple insanoğlunun, güneşin dünyaya verdiği 0,01 miktar ısı ve ışığı elektrik enerjisine çevirerek verimli kullanması yeterlidir.

Güneş paneli, üzerinde gelen güneş ışınlarını emmekle görevli solar panel hücrelerden meydana gelir. Güneş panelinin verimli çalışması, kullanılan hücrenin güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilme oranı ile tespit edilir.

Güneş panelleri, güneşten aldığı ısı ve ışıkları kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürerek ev ve iş yerlerinin elektrik ihtiyacını bu şekilde karşılar. Elektronik cihazların aktif çalışmasını sağlayan güneş panellerinin üzerinde yer alan hücreler, güneş ışınlarını bünyesinde barındırır ve gereken sağlıklı akımı oluştur.

Elde edilmek istenen elektrik miktarına ve kullanım konumuna göre farklılık gösterebilen paneller, birbirine seri ya da paralel olarak bağlanarak doğru akımın elektrik enerjisine dönüşmesine olanak sağlanır.

Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?

Güneş panellerinde silikon hücreler mevcuttur. Bu paneller ayrıca cam muhafaza ünitesi, metal çerçeve, panel üzerinden elde edilen elektrik akımının sağlıklı aktarılması için kullanılan doğru akım ve birkaç akım kablosundan meydana gelir. Güneş panellerinde yer alan silikon, güneş enerjisinin emilmesine ve kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürülmesine imkân tanıyan iletken özelliklerde bir ametal türüdür.

Güneş ışığı panelde yer alan silikon hücreye çarptığında, silikon hücrenin üst kısmındaki elektronlar harekete geçer ve beklenen elektrik akımı başlamış olur.

Silikon bazlı güneş hücreleri, güneş ışığının direkt olarak elektrik enerjisine dönüşmesini sağlar. Güneş panellerine her gün sayısızca güneş ışığı parçacığı çarpar. Bu parçacıkları ancak güneş paneli doğru akımla elektronlara çevirir. Elektronlar güneş panelinden önce invatörlere sonra da diğer elektrikli cihaza doğru bir yolculuğa çıkar. Bu aşamada evirici, ‘’DC’’ gücünü farklı alternatif akımlara veya TV, bilgisayar, tost makineleri gibi duvardan elektrik akımına ulaşılan ‘’AC’’ gücüne dönüştürür.

Güneş Panelleri Fiyatları

Güneş panelleri, hayatın içerisinde her an ihtiyaç duyduğumuz elektrik enerjisine zahmetsizce ulaşmamızı sağlayan zahmetsiz ürünlerdir. Ancak güvenilir bir firma ile beraber adım atmak, güvenli ve kolay alışveriş için olduğu kadar uzun vadede zamandan ve nakitten tasarruf edebilmeniz için de önemlidir.

Yakan Aydınlatma, yenidünya düzeninde geleceğe daha sürdürülebilir bir dünya bırakmak adına, çevreye duyarlı, yenilikçi ve kaliteli ürün hizmeti ile üretilen birçok güneş panelini sizlere sunuyor. Müşteri memnuniyetini ve nitelikli ürün tasarımını son derece önemseyen Yakan Aydınlatma, üretmiş olduğu tüm güneş panelleri ve diğer ürünlerinde çevre sağlığına uygun üretim sağlıyor.

Üst düzey özveriyle üretilen tüm güneş panelleriyle, güneşten gelen ışınları elektrik enerjisine en kolay şekilde dönüştürürken aynı zamanda bütçenizi de korumayı hedefliyoruz. Güneş panelleri hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz, işini severek yapan uzman ekibimizden tüm ürünlerimiz hakkında bilgi ve gerekli desteği alabilirsiniz.

Ayrıca geniş ürün yelpazesine sahip Yakan Aydınlatma web sitesinden, iç dış mekân ve bahçe aydınlatma, güneş enerjisi panel sistemi gibi ihtiyacınız olan her türlü ürüne hemen ulaşabilirsiniz. Şık görünüm sağlayan dekoratif ürünlere, ev ve işyeri aydınlatma sistemlerine de Yakan Aydınlatma farkıyla kolay şekilde sahip olabilirsiniz.

Bununla birlikte beğendiğiniz ürünün siparişini satış ve destek hattından kısa sürede oluşturmak mümkün. Kaliteli hizmet ve kolay alışveriş imkânıyla Yakan Aydınlatma rakiplerini geride bırakmayı başarmış profesyonel bir firmadır. 

Yaşam alanlarınıza farklı bir hava katmak, enerji dönüşümünü daha zahmetsiz şekilde gerçekleştirmek için Yakan Aydınlatma’nın web sitesini ziyaret etmeden asla karar vermeyin.

Yakan Aydınlatma, beklentilerinizi önemseyerek en güzel şekilde analiz eder ve tüm ürünlerini ona göre tasarlar. Sizde şimdi nitelikli ürün deneyimini yaşamak için kendinize bir şans verin ve Yakan Aydınlatma’nın sorunsuz alışveriş ve uzun yıllar kullanım için dayanıklı ürün seçeneklerine göz gezdirin. Yakan Aydınlatma, aydınlatmaya dair her şeyi üst düzey kalitede sunmaya devam eder.