Bahçelerde hem güvenliği sağlamak hem de evinizin genel güzelliğine katkıda bulunmak için bahçe aydınlatma çalışması yapmanız gerekiyor. Artık onlarca farklı aydınlatma seçeneği arasından çok daha rahat seçim yapabilirsiniz. Bahçelerde kullanım için dizayn edilen armatürler, aydınlatma direkleri ve daha pek çok ürün seçeneği bu alanlarda bir stil yaratmayı da sağlayabiliyor.

Son yıllarda bahçe aydınlatma solar ürünlerin kullanımının daha yaygın gerçekleşmeye başlamasıyla da dikkat çekiyor. Güneş enerjisinden faydalanarak ışıklandırma sağlayan ürünler enerji kullanımında ciddi bir tasarrufu beraberinde getirebiliyor. Peki, güneş enerjili bahçe aydınlatma ürünleri nasıl çalışıyor?
Bahçe Aydınlatmasında Güneş Enerjili Ürünler Nasıl Çalışır?

Bahçe Aydınlatmasında Solar Ürünlerin Çalışma Prensibi

Bu ürünlerde fotovoltaik hücreler üründeki elektronik devrenin taşıyıcısı olmakla beraber üst kısımda yer alırlar. Güneş ışınları fotovoltaik hücre yüzeyine çarpar ve bu ışınlarda bulunan fotonlar emilir. Bu emilim elektronların söz konusu hücrenin diğer yanına atlamasını beraberinde getirir. Atlama ile hücrenin iki yanına bağlanma gerçekleşir ve devre de tamamlanır. Yani bir elektrik ortaya çıkar ve bu elektrik bahçe aydınlatma ürünlerinin çalışmasını sağlar.

Elektrik ürünün tasarımına göre hemen kullanılabilir ya da depolanabilir. Depolamanın gerçekleştiği aydınlatma ürünü tasarımlarında pil kullanılıyor. Ancak bu pil güneş ışınlarından elde edilen enerjinin kimyasal enerji şeklinde depolanmasını sağlayabilecek türden piller olmalıdır.

Solar Bahçe Aydınlatma Ürünlerinden Tam Performans Alma

Güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma ürünlerinden tam performans alabilmek için bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle ürünü güneşi net bir şekilde görebilen bir alana yerleştirdiğinizden emin olmalısınız. Güneş enerjisini alan üst ya da yan panelleri düzenli olarak temizlemeyi ihmal etmeyin. Bu panellerin tozlanması güneş ışınlarından tam olarak faydalanabilmesini önler. Ürünlerin panellerini yıkamak yerine nemli bir bez ile panelleri silmeniz gerekir.