Her geçen gün elektrik faturalarının artması, fosil yakıtlardan üretilen enerjinin doğaya zarar vermesi gibi nedenlerden dolayı birçok alanda güneş enerjili aydınlatma sistemleri kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu ürünlerin kullanıldığı konum başta olmak üzere verimini etkileyen birçok etken vardır. Kullanıldığı konumun dünyadaki enlemine göre güneş panelinin güneş görme süresi ve buna bağlı olarak da güneş enerjili dış mekan aydınlatma ürününün çalışma süresi değişmektedir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının her ülke için kolay ulaşılabilir ve kullanılabilir olmadığı açıktır. Türkiye konum olarak birçok alanda avantajlı olduğu gibi güneş alma potansiyeli olarak da oldukça avantajlı durumdadır. Bu alanda yatırımlar her geçen gün artmakta ancak ülkemiz maalesef henüz bu potansiyeli tam anlamıyla kullanamamaktadır. Örneğin Almanya, Hollanda, Güney Kore gibi Türkiye’den daha az güneşlenme süresine sahip ülkelerin kurulu güç bakımından ülkemizden daha çok güneş enerjisi kaynaklarına sahip olduğu görülmektedir. Dünya güneşlenme süresi haritasına baktığımızda ülkemizin potansiyeli daha da anlaşılır olmaktadır.

Bu konuda Yakan Aydınlatma olarak ne yapıyoruz?

1964’den beri Aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren firmamız, ülkemiz ve dünyada aydınlatma çözümleri sunabilmek adına solar aydınlatma seti üretmektedir. Yıllardır sürdüğümüz ar-ge sonucunda yerli üretici belgemiz ile ürettiğimiz bu ürünler tamamen şebekeden bağımsız şekilde güneş enerjisi ile çalışmaktadır. Güneşten aldığı ve toksik etkisi olmayan lityum pillerinde depoladığı enerji ile aydınlatma sağlamaktadır. Bu sayede fosil yakıtlardan elde edilen enerjinin aksine karbon nötr ülke olma yolunda yolumuzu açmaktadır. Sokak, park, otopark, yürüyüş yolu, bahçe aydınlatması gibi güneş alabilen hemen her yerde kullanılabilen bu ürün geniş bir alan yelpazesine sahiptir.

Türkiye ortalama günlük güneş alma süresi haritasına baktığımızda şehirlerin ekvatora olan uzaklığı, yani enlemi ile ters orantılı olduğu rahatlıkla görülebilmektedir. Örneğin ülkemizin Akdeniz’e kıyısı olan illeri yaklaşık ortalama günlük 8-9 saat güneş alabilirken, Karadeniz’e kıyısı olan illerinde bu süre 4 saate kadar düşmektedir. Ancak bu sonuçlar, Karadeniz illerimizin güneş panelli aydınlatma ürünümüzden yararlanamayacağı anlamına gelmemektedir. Tasarımı müşteriye göre ayarlanabilen ürünlerimizde daha büyük panel ve batarya grubu ile bu sorun kolaylıkla aşılabilmektedir. Ayrıca kullanım yerine göre hareket sensörü programlaması ile verimi arttırılabilmektedir. Bu sayede güneş enerjili LED aydınlatma ürünümüz az güneş alan illerimizde de oldukça verimli bir şekilde aydınlatma sağlayabilmektedir.

Güneş enerjili aydınlatma sistemleri fiyatları veya teknik konuda yardım almak için iletişim kısmında bulunan bilgilerden bizlere ulaşabilirsiniz.