Yol üzerinde çevre yollarına kurulan yol aydınlatmasının amacı, sürücülerin daha güvenli bir şekilde seyahat etmeleri ve yayalar için görünürlüğü arttırarak çevre yollarını onlara daha güvenli hale getirmektir. Bunu sağlayabilmek için önemli olan yol üzerine iyi bir görme koşulu oluşturmak gerekir. Yol ve sokak aydınlatma sistemlerini kullanırken sürücü ihtiyaçları göz önüne alındıktan sonra, görme koşullarını maksimum seviyede iyileştirmek hedeflenmelidir.

Yol Aydınlatması Nasıl Yapılır

Şehir aydınlatmaları söz konusu olduğunda, yol aydınlatmalarının çok önemli bir yeri vardır. Yol aydınlatması denildiğinde bu terimin içerisine ana yollar, şehir içi yollar, ekspres yollar, otoyollar, çevre yollar, bağlantı yolları, kavşaklar, cadde ve sokaklar ve diğer yollar dâhildir. İyi bir yol aydınlatma sisteminden beklenen, görme koşullarını iyileştirecek yeterliliğe sahip olmasıdır. İyi aydınlatma ile ulaşıma var olan karışıklık çözülür, insanlar kendini çok daha güvende hissederek trafik akışında sorunsuz bir düzen oluşturmak mümkün hale gelir.

Yol aydınlatma için yapılan hesaplamalar söz konusu olduğunda dikkate alınan kriterler yolun ortalama parıltısı (L0), ortalama düzgünlük seviyesi (U0), boyuna düzgünlük (U1), bağıl eşik artışı (TI) ve çevreler oranı (SR)’dir. Yol aydınlatmasında kamaşma oranı çok önemli bir yere sahiptir. Aydınlatma armatürlerinden gelen kamaşma, sürücülerin görsel performansı için bir kayıt oluşturma ihtimali vardır. Bu kamaşma dolayısıyla yol üzerinde karşılaşma ihtimali bulunan tehlikeli cisimlerin görünürlüğünü azaltan bir faktör haline gelecektir.

Yapılan bazı araştırmalara bakıldığında, yol aydınlatmasının zayıf olduğu yerlerde iyileştire yapıldığı takdirde, yapılan kazaların yaklaşık %30-35 oranında azaldığı fark edilen bir gerçektir. Her yol kendi içerisinde hız sınırı, kullanım şekli ve suç oranı dikkat alınarak farklı sınıflarda değerlendirilir. Her sınıflandırma için sağlanması gereken farklı aydınlatma kalite büyüklükleri söz konusudur.

İyi Bir Yol Aydınlatması Nasıl Sağlanır?

Yaşanan büyük şehirlerde günden güne büyüme ve daha geniş alanlara yayılma kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu büyüme ile nedeniyle ulaşım ağlarında da hızlı bir gelişme söz konusudur. Yeni yapılan bir havalimanından dolayı yeni yolların yapılması ve ulaşım ağının bunda dolayı genişlemesi, yolların gelişimine sadece bir örnektir. Bundan dolayı yeni oluşan yolların yeni ulaşımına destek olarak sürücülerin konforunun genişlemesi için yeni yol aydınlatma alternatifleri denenmeye devam eder.

Ayrıca sadece yeni yapılan yollarda değil, eski yollara yeni aydınlatma sistemleri kurularak konfor sürüş deneyiminin maksimum seviyede olması hedeflenir. Buna bakıldığında 50 yıl önceki yol aydınlatma sistemleri ile günümüzdeki sistemler kıyaslandığında, teknolojik olarak çok büyük değişimlerin söz konusu olduğu ifade edilebilir. Gelişen teknolojik imkânlar, büyümeye devam eden şehirler ve daha birçok farklı unsur yol aydınlatma sistemlerinin iyileştirilmesi amacıyla değişmesine neden olmuştur.

İyi ve verimli bir yol aydınlatma sistemi kurulumu için tek bir unsura bağlı kalmak doğru değildir. Aydınlatma çözümleri ile geliştirilen ürün seçeneklerinin kurulacağı ortama, yol genişliğine, sokağa, etrafta yer alan binaların büyüklüğüne, etrafta büyük ağaçların varlığına, yaya ve sürücü güvenliğinin üst düzeyde olmasına dikkat etmek son derece önemlidir.

İyi bir yol aydınlatmasında metal halinde olan lambalar, yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalar ve LED sokak armatürleri aktif şekilde kullanılmaktadır. Ancak LED Sokak armatürleri, uzun süreli kullanım performansı sunulmasından ve yüksek ışık verimine sahip olmasından kaynaklı şık seçenek olarak değerlendirilir. Kullanılan aydınlatma direklerinin yol genişliği baz alınarak; çift taraflı, tek taraflı ya da zikzak desenli olarak yerleştirilmesinde bir sakınca yoktur. Yol aydınlatması için gerekli hesaplamalar bilgisayar simülasyon yazılımları ile yapılabilir. Programa girilen direk yüksekliği, yol genişliği, direk arası mesafe gibi bilgiler girildikten sonra, kullanılacak aydınlatma armatürleri yerleştirilecek hesaplamalarla gerçekleştirilir. Hesaplamanın sonunda ise belirtilen sınıf adına gereken aydınlatma koşullarının sağlanıp sağlanmadığı tespit edilir.

Kullanılan simülasyon uygulamaları, en verimli direk arası mesafe ve direk yüksekliğini bulmayı sağlayan optimizasyon özelliği sayesinde dikkat çeker. Bu özelliğin aktif şekilde kullanılması için programa sınırlı olan değerlere girilerek bu değerler arasında en iyi seçeneğin oluşturulması için sorgulama başlatılır.

Sokak aydınlatma sistemlerinde akıllı aydınlatmanın kullanılması, yaklaşık %50’ye varan enerji tasarrufuna neden olur. Ayrıca bu aydınlatmalara uzaktan yönetim imkânının olması, bakım ve işletme maliyetinin düşürülmesi konusunda etkin rol oynar. Şehirlerin büyüyerek teknolojinin de buna paralel gelişmesi enerji tasarrufunun hiç olmadığı kadar şehir yönetimin gündem maddesi haline getirir. Bundan dolayı kullanılan ürünlerle daha az gidere sebep olurken çok daha üstün verim almak mümkün hale gelebilir. Akıllı şehirler kurmak geçmişte sadece bir hayalken günümüzde örneklerini görmek mümkün hale gelmiştir. Akıllı şehir kavramından sonra kavram olarak duyulmaya başlanan akıllı aydınlatma sistemlerinde sokak lambaları yerine LED aydınlatmalar kullanılarak enerji tasarrufu sağlanır. Bu ürünlerin kullanımı sayesinde yaklaşık %50 ve %70 oranında bir enerji tasarrufu sağlanırken, aynı zamanda eğer bu sistem akıllı sistemlerle birlikte değerlendirilirse enerji tasarrufu yaklaşık %80’e bile varabilir.

Akıllı LED aydınlatmaların kullanımı enerji tasarrufu açısından etkili olmakla birlikte, aynı zamanda akıllı şehirlere dönüşmeyi hedefleyen şehirler için bir entegrasyon olanağı yaratır. Bu LED aydınlatmalar birlikte yollarda yaşanan yoğunluk ölçülür ve iyileştirmenin arttırılması gereken yerler daha kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Yollardaki ışık seviyesi, sürücünün etrafta var olan objeleri algılama konusunda hassasiyetini doğrudan etkilediğinden bu objeleri yeterince göremeyen ve yoldan daha çok dış etkenleri gören bir sürücünün hata yaparak kaza yapma olasılığı çok daha yüksektir. Eğer aydınlatma sistemleri doğru ve sağlıklı bir şekilde sağlanırsa, trafik kazalarında büyük bir oranda düşüş yaşanabilir. CIE (Uluslararası Aydınlatma Komisyonu)’ye göre bir yolun yaklaşık 5 metre ilerisinin %50’si kadar aydınlatılması sürüş güvenliği açısında gereklidir. Bu sayede sürücü için çevredeki objelerin daha belirgin olmasından kaynaklı dikkat dağınıklığı yaşanmadan görme mümkün hale gelir.

Yol aydınlatmalarının yolda yeterince güvenli bir ortam oluşturması için uyumlu olması çok önemli konulardan biridir. Karmaşa yaşanması halinde sürücülerin gözleri daha çabuk yorulduğundan dikkat dağınıklığı olması kaçınılmazdır. Bu karmaşa sürücüler ve yayalar için çok kötü sonuçların doğmasına neden olabilir. Karmaşayı önlemek için LED aydınlatma ürünlerinin çevreyle uyum içerisinde olmasına dikkat etmekte fayda vardır. Bu şekilde görüntüdeki karmaşanın önüne geçmek mümkün olabilir. Yol aydınlatmaların direkleri genel olarak kaldırımlara konumlandırılır. Bu nedenle düzgün ve doğru bir açıda yerleştirilmesi çok önemlidir. Kaldırımın ortasında yerleştirilen bir aydınlatma direği, o kaldırımda yürümek isteyen yayaların yürüme yolunu kısıtlayacağından yanlış bir konumlandırılması çevre uyumunu bozabilir.

Yol Aydınlatmasında Yakan Aydınlatma Kalitesi

İyi bir yol ve bahçe aydınlatması için tercih edilen ürünlerin yüksek kalite standartlarında üretilmiş olması ve yüksek performans sunarak ihtiyaçlarınıza hitap etmesi çok önemlidir. Bu anlamda firma seçimi konusunda titiz davranmak, iyi bir aydınlatma sistemine sahip olurken bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Yakan Aydınlatma bu konuda sahip olduğu aydınlatma portföyü ile müşterilerin beklentilerine yönelik çalışma prensibine sahip son derece profesyonel bir firmadır. Web sitesinde yer alan birbirinden farklı ihtiyaçlara yönelik aydınlatma sistemlerini kullanarak yaşam alanlarınızı en verimli şekilde aydınlatabilir ve kalitenin sunduğu ayrıcalıklı imkânları kendi adınıza avantaja çevirebilirsiniz. Yakan Aydınlatma, aydınlatmada nitelikli üretimlerin tek adresi olmaya devam ediyor.