Bitkiler, tıpkı insanlar gibi mevsim şartlarından etkilenen yapıya sahiptirler. Bazı bitkiler her dönem canlılığını koruyabilirken, bazıları ise naif yapısından ötürü dayanıklılık gösteremeyebilirler. Bu yüzden kırılgan yapıdaki bitklilere, doğasının dışında farklı destekler uygulayarak,canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde herkes, bahçelerinin cıvıl cıvıl olmasını ve bakımlı görünmesini ister. Peki bu noktada yaz dönemi bahçe bakımı nasıl olmalı?

Yaz Dönemi Bahçe Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz Dönemi Bahçe Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitkileri, yaz mevsimine hazırlarken ilkbahar döneminde bahçelerde çeşitli çalışmalar yapılması gerekir. Bunlardan biri şüphesiz budama işlemleridir. Bahçelerinizde yer alan bitkilerin yapılarına uygun şekilde budama yapılarak, canlılıklarını koruyabilirsiniz. Özellikle Mayıs ve Haziran dönemi, bitkiler için çok önemlidir. Bu dönemde hava şartları aniden değişiklik göstereceği için, bitkiler bu olumsuzluklardan kolaylıkla etkilenebilirler. Yaz dönemi bahçe bakımında yapılacak tüm işlemlerin özellikle bu dönemde gerçekleştirilmemesi gerekir. Bilhassa Mart ve Nisan aylarında bakım işlemleri yapılması uygundur. Herşeyden önce bitkileri düzenli sulamak gerekir. Budama ve gübreleme aşamalarında ise gerekirse profesyonel destek alınmalıdır. Çünkü bu işlemler, bitkiler için büyük önem arz eder. Toprağa uygun gübre ve ilaçlar tercih edilerek, yaz mevsimi odağında bahçe bakımı gerçekleştirilmelidir. Bahçelerde yer alan yabani otları temizlemek, bakımlı bir bahçenin sırrıdır. Eğer bir sebze bahçesine sahipseniz, bu dönemde fideler ve tohumlar ekebilirsiniz.  Bunun yanı sıra çiçek bahçeniz var ise, saksılara dikim yapabilirsiniz.

Yaz Mevsiminde Bahçelerde Yapılan İşlemler 

  • Kordon ve espalier elmaları budama
  • Yarı odunsu bitkilerden çelik alma
  • Çalı daldırma
  • Budama
  • Düzenli Sulama
  • Çim biçme

Yaz mevsiminde bahçelerinizin cıvıl cıvıl görünmesini istiyorsanız bu işlemlere dikkat etmeniz gerekir. Doğru budama yöntemleri, toprağa uygun gübreleme, düzenli sulama işlemi ve yabani otların temizlenmesi vb ile bahçenizde muhteşem bir görüntüye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemler ile bahçeniz sağlıklı ve bakımlı görünecektir.