Plazalar, iş merkezleri, tarihi binalar gibi yapılarda son dönemde sıklıkla uygulanmaya başlanan wallwasher tekniği her geçen gün popülerliğini arttırmaya başladı. Profesyonel bir hesaplama ve çalışma gerektiren bu tekniği siz de evinizde amatör bir şekilde uygulayabilirsiniz. Ancak söz konusu uzun ve büyük binalar olduğunda mutlaka profesyonel bir firmadan yardım almanız gerekir. Peki, wallwasher aydınlatma mesafesi nasıl hesaplanıyor.

En çok merak edilen unsurlardan biri de mesafe hesaplamasıdır. Bu teknikte lens kullanılıyor ve bu yolla ışığa istenen yön verilebiliyor. Lens açısı ne kadar düşük olursa ışığın huzmesi de küçülüyor. Bu ters etkiyi çok iyi bir şekilde hesaplamak gerekiyor. Çünkü ışığın huzmesi küçüldükçe daha uzak noktalara gidebiliyor. Bu doğrultuda mekanın özellikleri göz önünde bulundurularak yapılacak olan wallwasher çalışmasının uzunluğu ve adedi de belirleniyor ve sonrasında uygulama aşamasına geçiliyor.

Wallwasher Aydınlatma Mesafesi

Wallwasher Çalışmasında Kaç Watt Gerekir?

Aslında istenen ışık gücüne göre bu sorunun yanıtı değişebiliyor. Genel olarak 10 watt ila 40 watt arasında değiştiğinden söz edebiliriz. Binanın büyüklüğünden uzunluğuna ya da nasıl bir ışıklandırma sisteminin yapılacağına bağlı olarak değişiyor. Hatta mekanın özellikleri gibi unsurlar dahi kaç adet lamba kullanılması gerektiği üzerinde belirleyici oluyor. profesyonel bir firma ile iletişime geçtiğinizde bu konuda en doğru hesaplama zaten kolayca yapılabiliyor. Bu sayede istenen etkinin elde edilmesi de kolaylaşıyor.

Ayrıca son dönemde bahçe duvarlarına da wallwasher uygulaması yapılmaya başlandı. Duvarlara uygulanan ışıklar daha kısa bir mesafeyi aydınlattığından daha canlı ve renkleri de daha parlak görünüyor. Bahçe dekorasyonunun vazgeçilmez trendlerinden birine dönüşecek olan bu uygulamaya siz de sıcak bakabilirsiniz. Özellikle klasik tip aydınlatmadan % 60 oranında tasarruf sağlıyor olması da lokomotif özelliklerden biri oluyor.