Geniş yüzeylerin aydınlatmasında kullanılan özel bir teknik olan wallwasher gün geçtikçe popülerliğini artırmaya devam ediyor. Özellikle binaların dış cephelerinde görmeye alışkın olduğumuz bu aydınlatma tekniğinde led aydınlatma ürünleri kullanılıyor. Binaların dış cephelerinde wallwasher aydınlatma yöntemiyle ışık sadece belirli bir yere odaklanılarak gönderilmiyor. Bir anlamda ışık duvarın tamamına yayılıyor da diyebiliriz. Zira teknik adını buradan alıyor.

Ülkemizde genellikle ışıklı duvar boyama ya da sadece duvar boyama adıyla anılan bu keyifli teknik sadece modern binalar da değil tarihi binalarda da kullanılmaya başlandı. Doğru aydınlatma armatürü ve doğru ışık seçildiğinde tarihi binalara bambaşka bir atmosfer kazandırmak sadece bu tekniği kullanarak mümkün olabiliyor.

Wallwasher Aydınlatma

Wallwasher Tekniği Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu tekniği uygularken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulanıyor. Bunların başında gelen de güçtür. Projeksiyonun gücü doğru ayarlanmazsa son derece nahoş ve gözü rahatsız eden bir görüntü ortaya çıkabilir. Güç genellikle 18w, 24w, 36w, 48w olarak ayarlanıyor. Ancak hangisinin seçileceği de büyük bir özen ve biraz da ustalık gerektiriyor.

Ayrıca seçilen armatürü dış mekanda kullanıma uygun olması ve ıp korumasının da bulunması gerekiyor. Renk seçiminin de büyük bir önem taşıdığından söz etmemiz gerekiyor. Piyasada genellikle 7 farklı renkte ürün modeli bulabilirsiniz. Ancak ara tonlar ya da sıra dışı bir ton istiyorsanız aydınlatma armatürünün özel siparişle üretilmesi gerekebilir.

Son derece önemli olan bir diğer unsur da ışık açısıdır. Hatta yapılacak olan çalışmanın nasıl bir görünüm sergiliyor hangi ışık açısının seçildiği ile yakından ilgili olabiliyor. Işık açısı genellikle ihtiyaca bağlı olarak ürün modellerinde özel olarak belirleniyor. Ne kadarlık bir alanı aydınlatacağı da dikkate alınarak ışık açısından son derece doğru bir şekilde belirlenmesi şart.