Uygun aydınlatma nedir, nasıl olmalıdır sorusuna cevap vermeden önce, aydınlatmanın tanımını yapmak daha doğru olacaktır. Aydınlatma, bir ışığın kaynağından çıkarak ışık demetinin herhangi bir nesneye temas etmesi ve ardından da göze temas etmesinden meydana gelir.

uygun aydınlatma nedir

Yani aslında ışık doğrudan göze gelir, ancak bu şekilde aydınlatma olur diye bir kaide yoktur. Tam tersi ışığın direkt olarak göze temas etmesi göz sağlığımız açısından zararlıdır. Bu yüzden gözü yormayan karmaşa yapmayan uygun aydınlatma tercih edilmelidir. Bu özellikle iş sağlığı bakımından son derece önemlidir. Güçlü bir ışık kaynağının, sadece aydınlatılmak istenen bölgeye yönlendirilmesi göz sağlığı açısından doğru aydınlatmadır.

Gündüz gün ışığı sayesinde aydınlatmaya ihtiyaç duyulmasa bile, güneş battıktan sonra yaşam alanını kullanmaya devam edebilmek için aydınlatma ihtiyaç duyulur. Bu çeşitli aydınlatma sistemlerinin tasarlanmasına ve zaman içinde farklı alternatiflere ulaşmayı kolay hale getirmiştir.

Günümüz şartlarında ışığın kullanılmadığı bir yer yoktur. Bu yüzden sağlıklı aydınlatma sadece evlerde değil her ortamda göz sağlığı için gereklidir. Ortam doğru biçimde aydınlatılmazsa insan sağlığına zarar vereceği gibi hoş olmayan görüntü kirliliğine de sebebiyet verir. Cep telefonu, bilgisayar, TV gibi güçlü ışığa sahip teknolojik cihazların göze çok uzun süre doğrudan teması, görmemize engel olur.

Uygun Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Uygun aydınlatma için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Aydınlatmak istenen iş ve ortama uygun aydınlatma sistemi kullanmak, gözün zarar görmesinin de önüne geçer. Yapılan ışıklandırmanın uzun vadede bile gözü yormayan özelliklere sahip olması gerekir. Işığın doğrudan göze temas etmesi, çok uzun süre bu ışığa maruz kalındığında görmemize engel olur. Bu sebeple ışık aydınlatılmak istenen yüzeye doğru yönlendirilmeli, göz sağlığı bu sayede korunmalıdır.

Dikkat çeken ışık yerine beyaz ışık gibi, gün ışığına daha yakın olan renkler aydınlatma olarak seçilmelidir. Sağlıklı bir aydınlatma için, ışık sadece aydınlatması istenen bölgeyi aydınlatıyor olmalıdır. Özellikle ofis, kütüphane gibi okuma yazma gibi işlemlerin gerçekleştiği ortamlarda göz yormayan beyaz ışık aydınlatma sistemi kullanılması çok önemlidir.

Ayrıca az enerji tüketimi sağlayan ışık kaynakları tercih edilmelidir. Az enerji tüketimi yapan LED ışıklar, ülke ekonomisine zarar vermediği gibi bütçenizi koruyarak ortam ısısının sabit şekilde kalmasını sağlar.

Özellikle iş yerlerini doğru biçimde aydınlatmak, iş güvenliği ve işçi sağlığı bakımından zorunludur. İş yerleri, yasalar tarafından belirlenmiş aralıklarla yeterli şekilde aydınlatılmalıdır. Aşırı aydınlatılmış ortam ya da yetersiz aydınlatma verimli çalışmanın önüne geçecektir. Belirtilen bu aralığın gözle belirlenmesi mümkün değildir. Bunun için özel olarak,  aydınlatma ölçümü yapabilen cihazlar kullanılmaktadır.

Aydınlatma ürünlerinin doğru seçilmesi dikkat edilmesi gereken faktörler arasında yer alır. Birçok ampul ve armatür çeşidini piyasada bulmak oldukça kolaydır. Mekânın şartlarına uygun aydınlatma ürünü seçmek, işinizi kolaylaştırır.

Doğru aydınlatma için, aydınlatmanın yukarıdan aşağı doğru yapılması gerekir. Aşağıdan yukarıya doğru aydınlatmaya çalışmak, üründen beklenen verimin alınmasının önüne geçer. Yalnızca bahçe aydınlatma sistemlerinde, bazı ağaçları dekoratif anlamda süslemek için aşağıdan yukarı doğru ışıklandırma sistemi kullanılabilir.

Tüm bunlarla birlikte aydınlatmak istediğiniz ortamın büyüklüğüne uygun sayıda ürün kullanılmalıdır. Küçük bir odayı aydınlatmak için bir tane ampul yeterli gelirken, büyük bir salonu aydınlatmak için pek çok ürün kullanmanız gerekecektir. Aydınlatmak istediğiniz alanı doğru analiz edip, seçiminizi bundan sonra yapmanız gerekir.

Son olarak kaliteli aydınlatma ve elektrik ürünleri kullanılmalıdır. Bu uzun vadede zamandan ve nakitten tasarruf etmenizi sağlarken, insan sağlığı içinde çok önemli bir noktadır. Sadece uygun fiyatlı olduğu için bu gibi ürünleri tercih etmek, her bakımdan doğru değildir.

Aydınlatma Ürünleri Yakan Aydınlatma’da Sizleri Bekliyor

Aydınlatma, aktif kullanılan tüm yaşam alanlarında olmazsa olmazdır. Bu nedenle en kaliteli ve işlevsel ürünler tercih edilmelidir. Piyasada pek çok aydınlatma sistemine alternatif bulmak oldukça kolay hale gelmiştir. Bu sebeple tercih yaparken kaliteden ödün vermeyen firmalardan alışveriş yapmalısınız.

Sadece uygun fiyatlı olduğu için tercih ettiğiniz bir aydınlatma sistemi, kısa vadede sorunlarla karşı karşıya kalmasına yol açabilir. Yakan Aydınlatma, aydınlatmaya dair pek çok ürünü kendi bünyesinde, üst düzey kalitede malzemeler kullanarak tasarlayan profesyonel bir firmadır.

Geniş ürün yelpazesine sahip Yakan Aydınlatma’da, aradığınız her türlü aydınlatma sistemine tek tıkla ulaşabilirsiniz. Firmamız müşteri memnuniyetini öncelik haline getirip, müşteri beklentilerini baz alarak üretim sağlar ve tüm çalışmalarını buna bağlı gerçekleştirir.

Kolay alışveriş imkânı ve bütçeye uygun fiyatlandırma ile yaşam alanlarınızı kalitenin ışığından yararlanarak aydınlatabilirsiniz. Yapmanız gereken, Yakan Aydınlatma web sitesine göz atıp, beğendiğiniz ürünü hemen sipariş vermektir. Nitelikli ürüne ulaşmak ve yılların tecrübesini deneyimlemek işte bu kadar kolaydır.

Şimdi sizde Yakan Aydınlatma’yı ziyaret edin ve sorunsuz alışverişin hazzını firmamız sayesinde yaşayın. Yakan Aydınlatma, istediğiniz her yeri şık ve nitelikli aydınlatma sistemleriyle çok daha ilgi çekici hale getirir.