Solar aydınlatma sistemlerinde ve farklı alanlarda aynı güç ve verimi vermeyebileceği için her tip güneş paneli kullanımı uygun değildir. Belirli bir alana, polikristalin paneller yerine monokristal paneller kullanılırsa, daha yüksek verimlilik sağlayabilir. Ayrıca başka bir alanda bunun tersi durumu olabilir ve monokristal panellerden daha yüksek verimlilik alınabilir.

Genel olarak monokristalin paneller güneşten elektrik üretme veriminin polikristal panellerden daha yüksek olması nedeniyle soğuk bölgelerde kullanılması daha uygun olabilir. Genellikle bulutlu havalarda monokristal panelden üretilen elektrik polikristal panellerden daha yüksektir. Ancak dezavantajı, fiyatının poli olanlardan daha yüksektir.

Poly paneller ise bulutlu havalarda ancak günlük güneş saatlerinin daha yüksek olduğu bölgelerde kullanıma uygun olabilir. Bu tipler arasındaki verimlilik farkı, güneş saatleri nedeniyle üretilen elektrikten karşılanabilir. Daha fazla güneş saati, gün boyunca daha fazla elektrik anlamına geldiğinden, bu da polikristal panellerin kullanılması nedeniyle daha düşük fiyat maliyeti anlamına gelir. Böylece, sonuç olarak, seçenekler kullanıcıya aittir, koşullara göre hangisinin kullanılması gerektiğini seçebilir.