Peyzaj aydınlatma işlemi bahçe gibi çeşitli olanların ışıklandırılması için gerçekleştirilen bir işlemdir. Yürüyüş yolları ve bahçe alanlarının belirli kısımlarında yapılan aydınlatma işlemi ile çok daha mimari bir görünüm elde etmek mümkün olur. Aydınlatmalar ile bahçenin daha süslü ve gece karanlığında daha güzel görünmesine yardımcı olur.

Peyzaj Aydınlatma

Peyzaj işlemleri yapılırken çok daha etkileyici bir görünümünü ortaya çıkması konusunda fayda sağlar. Günümüzde modern yapıların ortaya çıkması ile birlikte peyzaj alanında da gelişmeler görülmeye başladı. Bahçelerin çok daha estetik ve aydınlık görünmesine yardımcı olan peyzaj aydınlatma işlemleri pek çok farklı şekilde karşımıza çıkar.

Gece karanlığında bile bahçenin mimari görüntüsünü ortaya çıkarabilmek için aydınlatma işlemi son derece önemlidir. Peyzajlar ve bahçeler yapının daha dikkat çekici hale gelmesi konusunda son derece önemli işlemler arasında yer alır. Yalnızca konut bahçelerinde değil aynı zamanda lüks siteler değil mi otellerde de peyzaj aydınlatma işlemleri önemli bir araç olarak görülmektedir.

Hem otantik hem de şık bir görünüm elde edebilmek açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Modern bir bahçe ve bina görünüm elde edebilmek açısından beyaz ve sarı ışıkta olan aydınlatma çeşitleri tercih edilir. Gölge ile birlikte ışık kullanımı tercih edilirse çok daha modern bir görünüm elde etmek mümkün hale gelir.

Özellikle son yıllarda hemen hemen bütün bahçelerde peyzajı bağlı aydınlatma işlemini görmeniz mümkün olur. Alanında uzman olan Yakan Aydınlatma bu konuda son derece etkili bir hizmet sunmaktadır. Işığın doğru açıdan gelmesi gölgelendirme işlemine de yardımcı olur.

Peyzaj Nedir?

Çevrede bulma alanların güzelleştirmesi adına yapılan çalışmalara peyzaj adı verilir. Ziyaret eden kişilerin görsel açıdan bir alan yaşaması adına peyzaj son derece önemli bir konuyu kapsar. Doğru ve kapsamlı bir peyzaj işlemi yapıldığı zaman görsel açıdan çok ciddi bir etkileyicilik ortaya çıkar.

Doğal güzellikleri ön plana çıkaran ve aynı zamanda ışıklar açısından da iyi bir görünüm elde etmeye yardımcı olan peyzaj, diğer bir terim ile doğanın güzelliğine dekore etmek anlamına gelir. Pek çok farklı peyzaj türü bulunur. Tercih edilen bitki, aydınlatma, alan büyüklüğüne bağlı olarak çeşit bakımından da değişiklik meydana gelir.

Peyzaj yapılacak olan alana en uygun olan peyzaj şeklini tercih etmek gerekir. Bulunulan yedim duş alanını kapsayan çalışmalar düzenlenir. Özellikle otel bahçeleri, lüks siteler ve yaşam alanlarının bahçe kısımlarına peyzaj işlemleri tercih edilir. Çevrede bulunan kalabalık ve ışık kirliliğinden oluşan göz yorucu görüntüyü ortadan kaldırır.

Son yıllarda peyzaj alanında gelişim büyük bir hız ile devam etmektedir. Alanın büyüklüğüne bağlı olarak tercih edilen aksesuarlar ve ışıklandırma sistemleri değişiklik gösterir. Peyzaj mimarisi yerin dış alanını kapsayan bütün işlemler için tercih edilebilir. Gece karanlığında ışıklandırma sistemleriyle çevrenin daha güzel görünmesine yardımcı olur.

Peyzaj Aydınlatma Kullanım Alanları

Peyzaj aydınlatma işlemi pek çok farklı alanda kullanımı gösterebilir. Genellikle dış alanların güzelleştirilmesi adına tercih edilen peyzaj aydınlatma sistemleri aynı zamanda tercih doğrultusunda da uygulanmaktadır. Park, bahçe, kent ve dua görünümüne sahip olan alanların daha güzel ve daha aydınlık öğrenebilmesi adına tercih edilir.

Aynı zamanda sahile özel alanlarda kullanımı son derece yaygın bir hale gelmiştir. Aydınlatma işlemleri her bir adam için farklı şekilde tercih edilir. Tercih edilen aydınlatma aplikatörleri kendi içerisinde farklılık gösterir. O adamda uzman olan Peyzaj Mimarları tarafından yapılan aydınlatma işlemlerinden çevrenin düzenlenmesi ve çiçeklendirme işlemleri de tercih edilir.

Renk tercihi bakımından ise ışıkların gölgelendirme oluşabilecek şekilde tercih edilmesi son derece önemli bir konudur. Vurgu ve indirme işlemi aydınlatma işleminde olmazsa olmaz konular arasındadır.

Daha farklı bir atmosferi öne çıkarmak için aydınlatma işlemi esnasında tercih edilen bir aydınlatma sistemlerini en doğru şekilde seçmek gerekir. Lüks alan sitelerde ve otel bahçelerinde peyzaj aydınlatması çok fazla ön plana çıkar. Profesyonel bir şekilde yapılan bu aydınlatma işlemleri görsel şölen yaratır.

Peyzaj Aydınlatmanın Avantajları

Peyzaj aydınlatma sistemi tercih edildiği zaman avantajlarını göz önünde bulundurmak gerekir. Birbirinden farklı avantajları bulunmaktadır. Genel olarak avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Yürüyüş alanlarını ve yaya yürüyüş yolunu çok daha aydınlık bir hale getirmeye yardımcı olur.
 • Görsel açıdan çok daha şık bir görünüm elde etmeyi hedefler.
 • Bina giriş ve çıkışlarını daha kolay bir şekilde bulabilmek adına aydınlatma işlemi son derece önemli bir özelliğe sahiptir.
 • Bina, teras, havuz girişlerini bir daha aydınlık bir hale getirdiği için ayrıntılar daha göz önünde tutulur.
 • Ortamın son derece güzel ve farklı bir atmosfere sahip olmasına yardımcı olur.
 • Işıklandırma sistemi ile çeşitli yapılara dikkat çekmek mümkün olur.
 • Gece karanlığında bahçe ya da ortamın mimari güzelliğini gösterebilmek açısından ışıklandırma sistemi çok büyük bir önem taşır.
 • Fonksiyonlara uygun ve aynı zamanda görünüş açısından etkili olan aydınlatma sistemleri tercih edildiği zaman en doğru sistemi elde etmek mümkün hale gelir.

Bu gibi faydalarının yanı sıra aynı zamanda daha ferah bir görünüm elde etmek için de peyzaj aydınlatması çok önemlidir. Ortam koşullarına uygun olacak şekilde tercih edilir ise çok daha etkili bir sonuç elde edilmiş olur.

Peyzaj Aydınlatma Süreci ve Adımlar

Peyzaj alanında aydınlatma işlemi yapılırken adımlar şeklinde ilerlemek gerekir. Aydınlatma içtim de tercih edilen teknikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İlk olarak hedefler belirlenmelidir. Yaralanma ve kazayı engelleyecek olan aydınlatma ürünleri tercih etmek, izinsiz girişleri önlemek, ortamı çok daha güzel bir hale getirmek ve ışıklı dokular eklemek hedefler arasında yer almalıdır.
 • Diğer bir adam ise aydınlatılması gereken alanları doğru bir şekilde belirlemektir.
 • Fonksiyonel bir aydınlatma gerekiyor ise bina, teras, havuz girişlerini doğru bir şekilde aydınlatmak gerekir. Aynı zamanda yürüyüş yollarını da doğru bir şekilde aydınlatmak yeterli olacaktır.
 • Diğer bir aydınlatma alanı ise estetik aydınlatmadır. Genellikle çeşme, ağaç ve bina üzerinde çeşitli aydınlatma işlemleri tercih edilir.
 • Alan için hangi aydınlatma sisteminin uygun olduğun doğru bir şekilde belirlemek gerekir.
 • En doğru aydınlatma sistemi bahçe mimarisine bağlı olarak da değişiklik gösterir.
 • Aydınlatma işlemi yapılırken çok fazla ışık ve çok yüksek voltaj kullanmama konusunda da dikkat edilmesi gerekir.
 • Uygulanacak olan aydınlatma teknikleri istenilen görüntüye bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bu gibi aydınlatma teknikleri göz önünde bulundurulduğu zaman bahçe için en doğru peyzaj aydınlatma ortaya çıkmış olur. Duvar füzelerinin de aydınlık bir görüntü elde etmesini isteyen kişilerin mutlaka duvar aydınlatma tekniği de tercih etmesi gerekir.

Peyzaj Aydınlatma Ürün Tercihi

Peyzaj aydınlatma işlemi yapılırken en çok önem gösterilmesi gereken konulardan bir diğeri ise ürün tercihi konusudur. Bahçe ve teras gibi alanlarda aydınlatma işlemi yapılırken olası kazaların önüne geçmek gerekir. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanlar daha çok bahçelerde vakit geçirmeye başlar.

Hem estetik hem görüş hem de güvenlik açısından uygun olan aydınlatma sistemleri tercih etmek gerekir. İhtiyaç duyulan aydınlatma armatürleri olası kazaların ortadan kalkmasını sağlamak amacı ile daha sağlam yerlere yerleştirilmelidir. Aynı zamanda tasarruf etmek açısından düşük voltajda olan aydınlatma işlemlerini tercih etmek gerekir.

Sürekli güneş alan bir bahçe ya da alan söz konusu ise güneş enerjisi ile aydınlatma sağlayan sistemleri tercih etmenizde mümkün olur. Zemine ve saksıya saplanan aydınlatma sistemleri hem güvenilir hem de hoş bir görünüm elde etmeye yardımcı olur.