Güneş paneli, güneşten gelen enerjiyi elektrik enerjisine çeviren ve çoğunluğu silikondan oluşan yapılardır. Çoğu üretici firma hem monokristal hem de polikristal tipte güneş paneli üretmektedir. Bu iki tür güneş panelindeki temel fark, kullandıkları güneş hücre türüdür. Monokristal güneş panelleri tek tek bir silikon kristalinden oluşan hücrelere sahiptir. Polikristal güneş panelleri ise çoklu silikon parçasının birleştirilmesiyle oluşan hücrelere sahiptir. Monokristal paneller polikristallere göre daha verimlidir. Monokristal paneller ortalama %26 verime sahipken polikristal panellerde bu oran %19’a düşmektedir.     

Üretimi kolay ve maliyeti düşük olduğundan dolayı 2021 itibariyle Türkiye’de kurulu güneş enerji santrallerinin yaklaşık %92’sinde polikristal güneş panelleri tercih edilmiştir. Ancak kısıtlı alanın daha verimli kullanılması gereken yerlerde(çatılarda, araçlarda, aydınlatma ünitelerinde vb.) verimliliği açısından monokristal paneller tercih edilmelidir.

Dış görünüşünden bahsetmek gerekirse Monokristal paneller genellikle siyah olurken, polikristal paneller genellikle mavi renge sahiptir. Aynı güçte verimliliği düşük olduğundan dolayı polikristal paneller daha büyük ebatlara sahiptir. Verimli olması açısından solar aydınlatma ürünlerimizde monokristal panel kullanılmaktadır.