Aydınlatma sektöründe sık sık karşılaştığımız iki terim olan lümen(lm) ve lüx(lx), genellikle birbirlerine karıştırabilmektedirler. Bu iki terim arasında yakından bir ilişki vardır. Bir ışık kaynağını ve onun etkisini anlamak için bu iki değer çok önemlidir. Genelde parlaklık için elektriğin güç(Watt) değeri kullanılsa da bu bir aldatmacadır. Işık kaynağının verimliliği değişeceğinden dolayı kullanılan güç tamamen ışığa dönüşmez. Yani 10 Watt bir ışık kaynağı, 50 Watt bir ışık kaynağından daha parlak olabilir.

Lümen, ışık akısını ifade eder ve 1 Lümen; 1 Kandela x 1 Steradyan ifadesine eşittir. Lümen değeri ışığın yayılım açısından bağımsızdır. Yani lümen değeri, ışık kaynağının parlaklığı olarak açıklanabilir. Lüx ise birim yüzeye düşen lümen miktarıdır, yani ışık şiddetidir. 1 lx = 1 lm/m² olarak gösterilebilir. Denklemlerden de görüşebildiği üzere birim alanla ilişkili olduğundan dolayı lümen değeri sabit tutulan bir ışık kaynağı, mercek yardımıyla ışık yayılımı düşürülüp lüx değeri artırılabilir.

Örneğin 2000 Lümen değerine sahip solar aydınlatma ürünümüzün ışık şiddeti, farklı mercekler yardımıyla artırılabilir. Ama unutmayın; aydınlatılan alandan kayıp olur.