Günümüzde ev ve ofis güvenliği söz konusu olduğu zaman mülkünüzü korumaya yardımcı olmak için atabileceğiniz farklı adımlar olmaktadır. Mesela; bir güvenlik kamerası kurmak, evdeyken ve dışarıdayken neler olup bittiğini takip etmenin harika bir yoludur. Genel olarak, telefon direğine güvenlik kamerası konulması da güvenlik sorununu tamamen çözmektedir.

Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunmaktadır. Aynı zamanda çok güvenli ve korunaklı olması için de profesyonel bir firma ile çalışmak son derece önemli olmaktadır. Bu durumda Yakan Aydınlatma kurulum aşamasında çok gelişmiş ve profesyonel hizmetler sunmaktadır.

Kamera Direği

Telefon direklerine güvenlik kamerası takılması konusunda herhangi bir kısıtlama olup olmadığını belediyeden kolayca öğrenebilirsiniz. Telefon şirketinin size kamerayı kurmanız için gerekli izinleri verdiğinden emin olduktan sonra bu işlem yapılmalıdır.

Kamera Direği Montajı, Kurulum Aşamaları Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenlik kamerası evinizin ya da ofisinizin mümkün olan en iyi görüntüsünü sağlayacak şekilde yerleştirilmelidir. Telefon direğine kablo çekemiyorsanız, güneş enerjisi ve 4G gibi şebekeden bağımsız bir güvenlik kamerası çözümü de bulabilirsiniz. Bu kapsamdan teknik bilgisi ve donanımı çok güçlü olan Yakan Aydınlatma en uygun çözümleri sağlamaktadır.

Kamera Direği Montajı

Genel olarak kamera montaj direği kurulumlarında, öncelikle uygun bir telefon direği belirlenmelidir. Sonra, telefon direğine güvenlik kamerası kurmak için izinlerin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tüm bu adımlardan sonra kamera direği kurulum aşamasına geçilmektedir. Bu noktada analog ya da IP güvenlik kamerası şeklinde 2 seçenek bulunmaktadır.

Günümüzde IP kamera kurmak analog kamera kurmaktan daha yaygın bir hal almaktadır. Bir telefon direğine güvenlik kamerası monte etmek söz konusu olduğu zaman analog yerine IP kameranın seçilmesinin ana nedeni, kabloları geçirmenin çok daha temiz ve kolay olmasıdır. Bu aşamada Yakan Aydınlatma en uygun montaj seçenekleri ile doğru yönlendirmeler yapmaktadır.

Kamera Diğeri Kurulum Aşamaları

IP kameralar genel olarak POE yani ethernet üzerinden güç kullanılarak tek bir ince Cat5e kablosu üzerinden güç alabilir ve veri iletebilir. Bu durum da kurulumu çok daha kolay ve düzgün hale getirmektedir. Eski analog kameralar ayrı bir güç kaynağı, güç kablosu, video iletmek için daha kalın koaksiyel ve belki de telemetri için bir rs485 veri kablosu gerektirmektedir.

Bu nedenle, bir IP kamera kurulum için en uygun özellikleri içermektedir. Dış mekan kullanımı için tasarlanmışlarıdır ve gece görüşü özellikleri mevcuttur. Genelde Yakan Aydınlatma ürünlerinde yer alan kamer gerekenden daha fazla menzile ve kızılötesi gece görüşüne sahip olmaktadır. Kurulum aşamasında hava koşullarına karşı dayanıklı olmaları için gerekli önlemlerde alınmaktadır.

Kamera Montaj Seçenekleri

Genelde kamerası direği, direğin üst kısmında yüksekliğe bağlı olarak 3 kg ila 5 kg ağırlığındaki ekipmanlarını barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Kamera montaj seçenekleri çok fazla yöntem ve uygulama ile karşımıza çıkmaktadır.

Kamerayı monte etmeye uygun birden fazla braket veya montaj seçeneği bulunmaktadır. Farklı güvenlik kamerası stilleri vardır, sabit lensli kameraların en yaygın stilleri dome, taret ve bullet kameralardır.

Kızılötesi gece görüşü kubbeden yansıyabileceğinden ve düşük görüntü kalitesine neden olabileceğinden, dış mekan uygulamaları için dome kameralardan kaçınılmaktadır. Bu konuda bir taret kamerası daha ihtiyatlı olacaktır, ancak kameranın bariz bir caydırıcı etkiye sahip olmasını istiyorsanız, mermi kamerası en iyi seçim olabilir.

Güvenlik Kamerası Kablo Kurulumu

Dış mekan uygulamalarında; sağlam ve dış mekan kullanımı için tasarlanmış bir kablo seçilmelidir. Profesyonel kalitede bir Cat5e kablosu bu konuda en ideal seçimdir. Muhtemelen kamerayı çevrimiçi hale getirecek olan geniş bant yönlendiricinizden çalıştırmanız gerekecektir.

Kamera Direği Montajı, Kurulum Aşamaları Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böylece onu bir akıllı telefon vb. üzerindeki bir uygulama aracılığıyla çalıştırabilirsiniz. Tüm kurulum aşamalarında; öncelikle kablo güzergahını planlayın ve ihtiyaç duyabileceğiniz tüm araçları hazırlayın. Bu aşamada gerekli olan tüm malzemeler şu şekildedir:

  • Mülkün duvarını delmek için bir SDS matkabı,
  • Telefon direğine doğru zeminde bir kanal kazmak için maça,
  • Direğin yüzeyine yükselen kabloyu korumak için bir kablo koruyucu veya kanal( hasarı önlemek için) Yükseklik kazanmak için merdivenler veya portatif merdivenler,
  • Kamerayı monte etmek için tornavida,
  • Kamera montajını ayarlamak için alyan anahtarları,
  • Kameraya ve ev geniş bant yönlendiricisinde bulunan POE adaptörüne bağlanacak kablonun her iki ucunu hazırlamak için bir RJ45 kelepçesi ve kıvrımı, gerekli olmaktadır.

Kablo güzergahını planladıktan sonra tüm kurulum işlemlerinde başlayabilirsiniz. Bu konuda hem sorunsuz hem de eksiksiz kurulum için Yakan Aydınlatma en iyi kurulum işlemlerine sahip olmaktadır.

Kamera Montaj Süreçleri

Kabloyu, güvenli ve temiz bir şekilde planladıktan sonra, sırada kurulum aşaması yer almaktadır. Bu durumda mülkünüze gelebilecek zararı en aza indirecek ve kablonun olası hasarını sınırlayacak şekilde, amaçlanan güzergah boyunca düzgün bir şekilde yönlendirme yapılmaktadır. Doğru kablolama standardını kullanarak kablonun her iki ucunu da hazırlanmaktadır.

Kamera monte edilmekte ve braketi de kabaca konumlandırılmaktadır. POE adaptörü takılıp ve kamera geniş bant yönlendiriciye bağlanmaktadır. Kurulum için üreticinin talimatları izlenmekte ve her şey talimatlara göre ayarlandıktan sonra; akıllı telefonda veya tablette bir görüntü görebildiğinde artık montaj aparatını ve kamerayı son konumlarına yerleştirebilirsiniz.

Yakan Aydınlatma kurulum sonrası kontrol konusunda da çok titiz davranmaktadır. Canlı bir görüntüyü görmek için kamera önündeyken bunu telefon elinken yapabilir, bu da kesin konumlandırma sağlamaktadır.

Kamera Montaj Uygulamaları

Telefon direkleri gibi uzak tesisler için kablo çekmek ve her zaman mümkün değildir. Ancak bu, telefon direğine güvenlik kamerası monte edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Telefon direğine güvenlik kamerası takmak son derece faydalı olabilir. Ancak uygun izni almanız gerekir. Bu izni aldıktan sonra, birkaç yükleme seçeneği de vardır.

Mümkünse kablolu bir kamera en iyi seçim olabilir. Kablolu IP kameralar daha fazla seçenekler sunmaktadır. Şebekeden bağımsız bir kablosuz çözüm, hızlı ve kolay kurulum için mükemmel bir tercih olmaktadır. Bu konuda Yakan Aydınlatma en iyi kurulum hizmetleri ile en uygun hizmeti sağlamaktadır.

Son olarak, bu güvenlik kamerası direği geri dönüştürülebilir ve aynı zamanda benzersiz bir kullanım ömrüne sahip olduğu için kurulum aşmasında bu konular göz önünde bulundurulmaktadır. Bu konuda çok fazla sayıda kullanıma sahip olan güvenlik kameralarının kurulumu son derece önemli olmaktadır.

Yakan Aydınlatma tarafından sanayiden ticarete veya konuta kadar pek çok alanda kamera kurulumu sağlanmaktadır. Ayrıca, kurulum sonrası kontrol ya da dekoratif seçeneklerde sunulmaktadır.