Önceki yazımızda, ışık kirliliğinin nedenlerinden ve türlerinden bahsettik. Burada, bu çevre sorunuyla ilgili bazı önerilen çözümlere odaklanacağız.
Işık kirliliği türlerine göz atarak, birçok mantıksal çözüm ortaya çıkarabiliriz. Ve şu şekilde açıklanabilir: Büyüyen ve daha yüksek armatürlerin küçük bir alanı ve kısa bir yüksekliği aydınlatması gibi abartısız bir alanı aydınlatmaya yetecek kadar aydınlatma elde etmek.
Bu basitçe bir çözüm olabilir ve bu konuyla ilgili her şeyin yeterli ve orta düzeyde olması ve doğru mesafeyle bilimsel bir şekilde uygulanabilir. Bir alan için ışık direklerini kısaltmamak gibi daha yüksek olanlar gerekir, daha küçük olanlar yeterliyken ekstra aydınlatma sağlayıcıları kullanmamak ve bunun tersi de geçerlidir.
Bununla, en iyi çözümün her şeyin ortasında olabileceğini bulabiliriz. Böylelikle daha düşük ışık yoğunluğu elde etmemek için ışıktan yararlanamaz, başkalarını rahatsız edecek ekstra yoğunluğa sahip olmamalısınız. Bu, çevremize ve diğer canlılara karşı önlem almamızı sağlar.