Gün içerisinde sadece havanın karanlık olduğu saatlerde aydınlatma altında zaman geçirdiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gündüz saatlerinde de farkında olarak ya da olmayarak pek çok ışığın etkisi altında zaman geçiriyorsunuz. Bu nedenle aydınlatma hakkında hem daha fazla bilgi sahibi olmalı hem de daha bilinçli tercihlerde bulunmalısınız. Aksi halde hatalı aydınlatmanın fiziksel ya da psikolojik pek çok olumsuz etkisine maruz kalabilirsiniz.

aydinlatma-hatalari

Göz Bozukluğunun En Yaygın Nedeni Yetersiz Aydınlatma!


Nasıl ki ışığın yani aydınlatmanın fazlası zararlı ise yetersiz aydınlatma da vücuda çeşitli zararlar verebiliyor. Bunlar arasında en yaygın görüleni yetersiz aydınlatmadan kaynaklanan göz bozulmalarıdır. Özellikle çocukluk döneminde meydana gelen göz bozulmalarının nedeni çalışma ortamındaki az ışık olabiliyor.

Göz Kuruluğunun Nedeni Fazla Aydınlatma!


Aydınlatmanın olması gerekenden daha yüksek düzeyde olması ise günümüzde yüz binlerce kişinin yaşadığı göz kuruluğuna neden olabiliyor. Özellikle gün içerisinde gereksiz yere aydınlatma ürünlerini kullanmak, gün ışığının yeterli olduğu mekanlarda ekstra ışık kaynakları kullanmak, göz kuruluğunun yegane sebebi dahi olabiliyor.

Hatalı Aydınlatma Migren Ataklarını Tetikler!


Migren rahatsızlığı yaşayanların bulundukları mekandaki aydınlatmaya ekstra özen göstermeleri gerekir. Örneğin ışığın direk olarak göze gelmesinden tüm migren rahatsızlığı yaşayanların kaçınması gerekir. Zira pek çok defa migren ağrısını önce gözlerinde hissediyor olmalarının nedeni, direk olarak göze gelen ışıklardır.

Doğru Aydınlatma Ürünü Doğru Yerde Kullanılmalı!


Halojen aydınlatmaların ve spot aydınlatmaların sadece vurgulanmak istenen bölgede kullanılması gerekir. Aksi halde özellikle psikolojik açıdan bazı sıkıntıların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bir anlamda aydınlatma ürünlerinin amaç dışı kullanılmasının da önün geçmek gerekiyor. Halojen aydınlatmalar ile spot lambalar belirli bir nesneyi ya da alanı vurgulamak için tasarlanmıştır. Bu ürünler genel aydınlatma amacı için kullanıma uygun değildir.

Işık Kirliliği Çevreye Zarar Veriyor

İhtiyaçtan fazla ışık kullanımı ile beraber hatalı ışık kullanımı sadece insanlara değil tüm canlılara ve doğaya ciddi zararlar verebiliyor. “Işık kirliliği” olarak adlandırılan bu durumdan kaçınmak, doğayı korumak ve aynı zamanda doğa dostu ürünlere yönelmek, tüm insanların başlıca görevleri arasında yer almalıdır.