Güneş panellerinin verimliliğini etkileyen en önemli parametrelerden ikisi; panellerin baktığı yön ve yeryüzü ile yaptığı açıdır. Bu parametreler hesaplanması için de panelin bulunduğu konumun bilinmesi gerekmektedir. Çünkü konumun enlemine bağlı olarak güneşten gelen ışığın yeryüzüne yaptığı açı değişmektedir.


Örneğin 21 Mart ve 23 Eylül günleri güneş ışınları ekvatora dik açıyla gelirken, kutuplara neredeyse 0 derece ile gelmektedir. Ortalama 41 derecelik enlemde bulunan İstanbul’u esas alırsak, bu tarihlerde yaklaşık 41 derecelik açıyla güneş ışığı almaktadır. Güneş paneli eğim açısını bulmak için kullandığımız formülden yola çıkarsak; Enlem x 0,87 + 3,1 yani bu konum için yaklaşık 39 derecedir. Ayrıca kuzey yarım kürede güneş paneli güneye bakarken, güney yarım kürede her zaman kuzeye bakmalıdır.

Yani İstanbul için güneş panelleri yeryüzü ile 39 derece açı yapacak şekilde güney cephesine doğru bakmalıdır. Ancak daha yüksek verimlilik için yaz ve kış mevsimleri için ayrı konumlandırma veya güneşi takip eden panel sistemleri gibi yollara da başvurulabilir.