Dış mekan aydınlatma, sokak aydınlatması, bahçe aydınlatması konularında uzmanlaşan solar aydınlatma ürünleri, gerçek uygulamalarda ve sahada yüksek performans vermek için test edilmelidir.

Tüm üretim süreçleri matematiksel hesaplamalara dahil edilmediğinden, güneş aydınlatma ürünlerini gerçek olarak çalışırken etkileyen bazı dış koşullar vardır. Statik hesaplamalardan ziyade akü, şarj kontrol cihazı, güneş paneli veya güneş hücreleri, aydınlatma kaynağı, ve kablo çalışma verimini sağlamak için başka testler ve hesaplamalar yapılmalıdır.

Pil Testleri, özel ve dış koşullar altında çalışma davranışını gösterir. Güneş şarj kontrol devresi, şarj ve deşarj sürecini, pil korumasını sağlıyor, paneller için güneş saatlerinde üretilen enerjinin kontrol sağlıyor, ışıkların performansını gerçek sahada performans gösterir, hatta kablo testleri daha az önemli görünebilir, ancak kabloları güneş enerjisi sistemlerinde ana bileşendir. Bu nedenle, dış koşullarda çalışmak, dikkatli ve profesyonel bir şekilde test edilmelidir.