Bilindiği gibi aydınlatma ürünlerinde artık enerji tasarruflu ürün modelleri çok daha fazla tercih ediliyor. Son yıllarda ilerleyen teknoloji yardımıyla üretilmiş olan CFL lambalar enerji tasarrufu sağlayan lamba çeşitleri arasında yer alıyor. Enerji kullanımı bakımından tasarruf sağlayarak yüz güldüren bir diğer lamba çeşidi de LED lambalar oluyor. Hem iç mekanlarda hem de dış mekan aydınlatmalarında bu iki lamba çeşidi güvenle tercih edilebilir.

Daha az enerji kullanımı haftalık ya da aylık enerji tüketimi dikkate alındığında büyük bir tasarruf farkı şeklinde düşünülmeyebilir. Ancak yıllık bazda düşündüğünüzde enerji tasarrufunun ne denli önemli olduğunu fark etmemeniz mümkün değil. Bu nedenle iç mekan ya da bahçe aydınlatması gibi dış mekan aydınlatmalarında tercihinizi her daim enerji tasarrufu sağlayan ürün modellerinden yana kullanmanızda fayda var.
CFL ve LED Lambaların Farkı Ne?

CFL lambalar ve LED lambalar arasındaki fark

Her ne kadar bu iki lamba türünü tek bir kategoride değerlendirmek mümkün olsa da aslında CFL lambalar ve LED lambalar enerji kullanımı yönüyle de birbirinden ayrılıyor. Elbette her iki lamba da enerji tasarrufu sunabiliyor. Ancak LED lambalar CF lambalara nazaran daha tasarruflu ürün modelleri oluyor. Aynı zamanda LED lambalar çeşitli dekorasyon çalışmalarında da sıklıkla kullanılıyor. Dekoratif objelerin aydınlatılmasında dahi bu lambaların kullanıldığını söylemek mümkün.

CFL lambalar da daha ekonomik olan fiyatları ile ön plana çıkıyor. Daha ucuz ürün modellerine yönelmek isteyenler tercihini bu ürün modellerinden yana kullanabilir. Kullanım ömrü bakımından da CFL lambalar daha kısa bir kullanım olanağı tanıyor. Uzun ömürlü kullanım beklentisi içerisinde olanlar tercihini LED lamba modellerinden yana kullanmalı.