İç mekan ve dış mekan aydınlatma sistemlerine özen gösteren işletmeler için cafe aydınlatma ürünlerinin seçimi son derece mühimdir. Cafenin iç mekân ambiyansını ve dolayısıyla ortamın kalitesini etkileyen bu sistem için pek çok farklı seçenek mevcut. Uygun fiyatlı cafe restoran aydınlatma ürünlerinden bütçe dostu modellere kadar onlarca farklı renk, tasarım, fonksiyonel özellik ve modül seçeneği bulunuyor.

Cafe Aydınlatma Modelleri ve Fiyatları

Cafe Aydınlatmada Doğru Modellerin Seçimi Neden Önemli?

Restoranlarda ideal bir aydınlatma sisteminin olması, işletme açısından en mühim konulardan birisidir. 

Müşteri Üzerindeki Etkisi

Bu tür alanları ziyaret eden kişiler için rahatsız etmeyen, dekoratif aydınlatma modellerine yer vermek gerekiyor. Aksi durumda iç dekorasyon projenize veya proje dışı ışıklandırma çalışmalarına ne kadar önem verirseniz verin; ideal olmayan bir aydınlatma sistemi sizi hüsrana uğratabilir. 

Daha Düşük Elektrik Tüketimi ve Bakım Maliyeti

Restoran aydınlatmalarında doğru sistemin gerekli olmasının bir diğer nedeni de artan elektrik faturalarıdır. Çoğu kimse tarafından önemsenmese de sıradan bir restoranın elektrik maliyetinin %20’sini aydınlatma cihazları oluşturuyor. Kaliteli, kolay kolay arıza yapmayan, mevcut ortam şartlarına uygun ve yeni teknoloji kafe led aydınlatma sistemleriyle donatılmış bir işletme açısından süreç olumlu işleyecektir. Aksi durumda hem elektrik faturası maliyetleri hem de bakım maliyetleri firmalar nezdinde artan maliyetlere neden olabilir. 

Dekorasyonu Tamamlayıcı Etkisi

Cafe ve işletmelerin aydınlatma sistemi, dekorasyon üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Doğru  seçilmiş olan aydınlatma sistemleri dekoratif açıkları doldurur, daha iyi bir  atmosfer sunar ve ortamın fotojenikliğini artırır. Modern veya klasik olsun tüm restoran aydınlatma modelleri, ortamın diğer dekorasyon unsurları ile uyumlu olmalıdır.

Cafe Aydınlatma Modelleri

İşletmeniz veya restoranız için ilginizi çekebilecek onlarca farklı aydınlatma modeli bulunuyor. Masaüstü dekoratif aydınlatmalar, ray spot vurgu aydınlatmalar, ray spot led aydınlatmalar, spot ve spot led aydınlatmalar, iç mekân aydınlatmalar, restoran sarkıt dekoratif aydınlatmalar ve daha pek çok ürün çeşidi dekoratif ihtiyaçlarınıza yanıt verebilir.

Cafe Sarkıt Dekoratif Aydınlatma Ürünleri

Aslında bu tür bir dekoratif aydınlatma ürünü yalnızca işletmelerde karşılaştığımız bir model değil. Evlerde, ofislerde, sağlık kuruluşlarında ve politik alanda da fonksiyonel ve kullanışlı yapısı ile öne çıkıyor.  

Cafe Spot ve Led Spot Aydınlatma Ürünleri

İşletmeler için hem ekonomik hem de fonksiyonel ve konforlu bir aydınlatma ürünü olan spot ve led spot aydınlatma ürünleri, onlarca renk ve tasarım çeşidi ile en çok tercih edilenlerden.  Genel olarak 5 cm ila 20 cm’lik bir daire şeklindeki aydınlatma ürünleri, direk olarak tavana monte edilmektedir. Tavan yüksekliği küçük olan mekanlar için oldukça elverişlidir.

Cafe Bamyum Aydınlatma Ürünleri

Tekli avize modellerinden birisi olan ve 2023 cafe aydınlatma modelleri arasında popüleritesini koruyan bamyum tarzı dekoratif aydınlatmalar, sarkıt avize modellerine benzer yapısı ile hem dairesel hem de konik tasarımlara sahiptir. Birbirinden şık modelleri onlarca farklı renk süslüyor. Otomatik ve manuel olarak ışıklandırma mesafesinin ayarlanabilmesinin mümkün olduğu modeller, çalışma alanlarında ekiplere büyük kolaylık sağlayabilir. 

Led Şerit Cafe Aydınlatma Ürünleri

Led teknolojisine olan talep her geçen gün artarken, insanların bu tür bir teknolojiyi takip etmelerinin bir nedeni var. Uzun ömürlü olması, sınırsız ışıklandırma rengi ve tonu seçimi, dekoratif olarak farklı figürlerle mekanlara uyarlanabilmesi, bazı modellerde uzaktan kontrol (akıllı telefon, vb. aynı kablosuz ağa bağlanabilen cihazlar tarafından) edilebilmesi led şeritler için önemli bir tercih sebebidir. Led şeritleri istediğiniz yüzey boyunca monte edebilir, kablolama derdi olmadan uzun mesafelere uyarlayabilir ve dekorasyonunuzu geniş renk repertuarı ile geliştirebilirsiniz.

Cafe Aplik Aydınlatma Ürünleri

Aydınlatma aplik cafe ürünleri, duvara monte edebilen ve genellikle baş hizasında konumlandırılan dekoratif ışıklandırma modellerindendir. Daha çok dış mekan ve bahçe duvar aydınlatması olarak kullanılsa da işletmelerin dışarıya bakan kısımlarında, teraslarında ve koridorlarında da kullanılabilir. 

Cafe Aydınlatma Fiyatları

İşletmeler açısından her ne kadar müşterilerinin konforu ve markanın şanı önemli olsa da elektrik faturası gibi önemli bir harcama kalemi de dikkate değer. Bu nedenle cafe aydınlatma fiyatlarını araştırırken, cihazların harcadığı elektrik ve cihaz maliyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Cafe aydınlatma fiyatlarında ürün teknolojisi, kalite, ışık şiddeti, vb. kriterler etkili olurken; aydınlatma sistemi kurmak isteyen restoran sahipleri bu tür kriterlere göre bir karar vermelidir. 

Cafe Aydınlatması Nasıl Yapılmalı?

Aydınlatma ürününüzü seçtiniz ve artık onu mekanınıza nasıl uyarlayacağınızı düşünme vakti geldi. Işıklandırma konusunda işletme sahiplerinin dikkate alması gereken bazı önemli ipuçlarını sizler için derledik:

Cafe restoran aydınlatma cihazlarının birbirlerine olan uzaklığı eşit olmalıdır. Fakat ışık şiddeti farklı olan ışıklandırma ünitelerini farklı lokasyonlara monte edebilirsiniz. Bu konuda dekoratif destek almak için aydınlatma firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

Cafe aydınlatmalarında, özellikle gündüz gölgede kalan veya az ışık alan bölümlerinde vurguyu artırmak için daha yüksek lümen değeri sunan cihazlara yer verebilirsiniz.

Tasarım ve dekorasyon bütünlüğü olması açısından hem ışıklandırma ünitelerinin malzeme rengi hem de ışıklandırma rengi tamamlayıcı renklerden oluşmalıdır. 

Elektrik güvenliği açısından nem ve rutubet oranı yüksek olan alanlarda, neme karşı dirençli aydınlatma üniteleri kullanmanız gerekir.

Klasik aydınlatma yöntemleri yerine daha teknolojik ve modern aygıtlar ile hem aydınlatma sisteminizi kontrol edebilir hem de farklı modları kullanarak müşterilerinizin konforunu artırabilirsiniz.