Bahçeler her mevsim güzel görüntüleri ile içimizi ferahlatan yerlerdir. Gün ışığının yaşandığı zamanın yanı sıra gün ışığının bulunmadığı zamanlarda da aydınlatma seçimi ile bu alanların keyfini çıkarmanız mümkün.

Bahçe ışıklandırması farklı aydınlatma çözümleri ile gerçekleştirilir. Bu aydınlatma çözümlerinde bahçede bulunan havuz, oturma alanı, bahçe yolu, giriş yolu, ağaçlık alan, çiçekli alanlar farklı seçimler ile ışıklandırılsa da genel olarak uyumlu olması gerekir. Bahçe ışıklandırması için kullanılacak olan aydınlatma direklerinin seçiminde genel bahçe ahengine uyumlu olan modellere yer verebilirsiniz.

Ev duvarlarını aydınlatma ya da özellikle çam ağaçlarının aydınlatılmasında ise yerden aydınlatma ürünleri seçilebilir. Çiçeklik alanların, oturma alanlarının aydınlatılması da oldukça önemli olup tüm bahçe genelinde aynı ton ışık seçiminin yanında aynı dizaynda aydınlatma seçilmesi kargaşadan kaçınılmasını sağlar.

Bahçe ışıklandırılması denilince akla ilk gelen Yakan Aydınlatma geniş ürün yelpazesini sizlere sunuyor. Geniş ürün çeşitlerinin bulunduğu listede birbiri ile uyumlu olan ürünleri seçerek bahçenizde arzu ettiğiniz ahengi yakalamanız mümkün.

Bahçe Aydınlatılmasında Tasarruf Nasıl Yapılır?

Led aydınlatma ürünleri ile arzu edilen aydınlatmayı yakalarken ayrıca enerji yönünden tasarruf da edebilirsiniz. Bunun yanı sıra özellikle çiçeklerin aydınlatılmasında güneş enerjisi ile aydınlanan ürünlere yer açarak da tasarruf elde etmeniz mümkün. Bahçe ışıklandırması yüksek aydınlanmanın olmaması gereken bölümlerdir. Özellikle gün ışığı tonu bu alanlarda kullanılacak olan seçimler olup ne loş ne de çok aydınlık olmayan seçim en doğru olanıdır. Bahçe çit üstlerinde bulunan aydınlatma armatürleri ve yürüyüş yolu direklerinin aralıklarının da doğru şekilde hesaplanması ve buna göre aydınlatmanın yapılması hem ideal bir aydınlanma sağlarken hem de gereksiz yere fazla armatür kullanımının da önüne geçer. 

Işık kirliliğinin nedenleri yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.