Bahçe aydınlatmanızı yaparken dikkat etmeniz gereken en temel detay dış mekan aydınlatmasının yapıldığının asla unutulmaması gerektiğidir. Dış mekanlar aşırı güçlü ışık kaynaklarının kullanılacağı mekanlar değildir. Yüksek seviyeli güçteki ışık kaynakları yerine daha loş görünüm elde edebileceğiniz ve bahçenizin belirli kısımlarını aydınlatabileceğiniz ürünleri tercih etmelisiniz.

Aydınlatma işlemine başlamak için bahçelerde ilk olarak yürüme yolları tavsiye edilmektedir. Yürüme yolları boyunca spot olarak adlandırılan aydınlatma ürünlerinden ya da bahçenize yerleştirebileceğiniz kısa direklerden faydalanmayı deneyebilirsiniz.

Bahçe Düzenleme Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ağaç ve Bitki Aydınlatması

Bahçenizde ağaç yer alıyor ve ağaçları da aydınlatmayı düşünüyorsanız ağaçlarınızın boyutlarını da hesaplamanız gerekmektedir. Ağaçlarınız ve diğer bölgeleriniz için yararlanabileceğiniz özel bahçe aydınlatma ürünlerinizi uzun süre boyunca ve hatta sabaha kadar açık bırakmayı düşünüyorsanız ürün seçerken enerji tasarruflu olan ürünleri tercih etmelisiniz.

Aydınlatma Ürünü Seçimi

Doğal bitkileri aydınlatmak için ise LED aydınlatma ürünlerini kullanabilirsiniz. LED aydınlatma ürünleri estetik olarak şık bir ortam elde etmenizi sağlarken aynı zamanda enerji tasarrufu elde etmenizi de sağlarlar. Uzaktan kontrol edilebilen aydınlatma ürünleri ise bahçenizin aydınlatma sisteminin istediğiniz her bölgeden kontrol edebilmenizi sağlar.

Bahçenizdeki düzenlemeleri yaparken güvenliği de atlamamalısınız. Aydınlatma ürünlerini muhakkak güvenilir olan firmalardan seçmeli ve müşterileri tarafından daima olumlu geri dönüş alan firmalardan destek almalısınız. Aksi takdirde bahçeler açık alanlar olduğundan dolayı aydınlatma kaynaklı pek çok farklı sorun yaşayabilirsiniz.

Bahçelerde kullanılacak olan aydınlatma ürünlerinin mutlaka çevresel faktörlere karşı dayanıklı olabilecek olan ürünler olması gerekmektedir. Böylelikle darbelere ve mevsimsel faktörlere karşı gerekli önlemlerinizi almış olur ve aydınlatmanızı en güvenilir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.