Atıl durumdaki bahçelerinizi birkaç basit değişim ile yeniden kullanıma açabilir, hatta bir yaşam alanına dönüştürebilirsiniz. Çok fazla masrafa girmenize ya da büyük zahmetlere katlanmanıza gerek yok. Hatta bu konuda profesyonel yardım almanız da gerekmiyor. Sadece doğru ürünleri doğru yerde kullanmanız, hayallerinizdeki bahçeye kavuşmanız için yeterli olacaktır

En önemli husus ise bahçe aydınlatma üniteleridir. Aydınlatma ile bahçelerinizi olduğundan çok daha farklı bir görünüme bürümeniz mümkün olabiliyor. Bu yüzden aydınlatmayı hafife almayın. Peki, bahçeniz için ne gibi aydınlatma yöntemlerini kullanabilirsiniz? Öncelikle en klasik metotlardan birini uygulayabileceğinizi belirtelim. Bu yöntemde bahçedeki yürüyüş yolunun sağına ve soluna birbirine paralel olacak şekilde ışıklar yerleştirilmesidir.

bahce-aydinlatma-icin-tavsiyeler_1

Aslında bu metodun son derece gerekli bir bahçe aydınlatma yöntemi olduğunu da bilmenizde fayda var. Gece saatlerinde de bahçenizi kullanabilmeniz için en azından yürüyüş yolunu aydınlatmanız gerekecektir. Bir diğer yöntem de led ışıkların muhteşem görünümünden faydalanmanızı içeriyor. Bahçenizdeki bir dekorasyon objesini ya da bir ağacı led ışıklar ile aydınlatabilirsiniz.

Aynı zamanda sokak lambaları şeklinde tasarlanmış olan aydınlatma ünitelerinden de faydalanabileceğinizi hatırlatalım. Bu üniteler bahçelerde en sık tercih edilenlerin başında geliyor. Çünkü hem bahçeye sıcak bir hava katıyor, hem de tek başına geniş bir alanın aydınlatılması için yeterli olabiliyor. Zemine döşenen aydınlatma üniteleri de bir diğer alternatifinizdir. Bu aydınlatma üniteleri hava koşullarından etkilenmiyor. Güneş enerjisi ile çalışan çeşitlerini de bulabilirsiniz.

Bahçe aydınlatma incelikleri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.