Aksesuarlar ve bahçe peyzajı öğelerinin doğru şekilde kullanımı bahçelerin daha renkli ve keyifli mekanlar haline gelebilmesi için son derece önemlidir. Aydınlatma öğelerinin büyük olmamasına dikkat edilerek aksesuar seçimlerine ve yerleşimine başlanmalıdır. Keskin ışıklar yerine loş ışıkların tercih edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda fosforlu olan taşlar ile süslenmiş yürüyüş yolları aydınlatma ve peyzaj açısından daha etkili olacaktır.

Şemsiyeler, duvar ve bahçe çiçekleri ise küçük süs havuzları ve salıncaklar ile birlikte görünüm açısından mekanlarınıza büyük farklılık katabilir. Bahçe düzenlemesinde bu ayrıntılara yer ayırırken abartıya kaçmamanız yeterlidir. Bunların yanı sıra bahçenizin biraz daha kenar kısmında kalan kesme taşlardan ve etrafına döşenecek olan çakıllardan oluşturabileceğiniz barbekü, bahçenize hoş bir görünüm ve işlevsellik kazandıracaktır.

Barbekünün yanı sıra bahçenin bütünlüğünü de dikkat edilerek hazırlanmış ahşap veya kesme taşlardan bir kamelya bulunması içerisinin de kullanıcıların zevkine göre dizayn edilebilmesini sağlar. Bu detay da yine bahçelerin işlevsel özelliklerinden daha doğru şekilde yararlanabilmeniz açısından son derece önemlidir.

Bahçe Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ufak bahçelerde özellikle bahçe mobilyaları, aydınlatmalar, duvar çiçekleri ve süs havuzu gibi aksesuarların boyutlarına ve uyumluluğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Aydınlatma ürünlerini seçerken güneş enerjisi depolanıp gece kullanılabilen aydınlatma ürünleri seçilebilir. Bu durum enerji tasarrufu da elde edebilmenizi sağlar.

Rengarenk çiçekler, farklı tonlarda kullanılacak olan çimler ve şekillendirilebilecek olan çam türü ağaçlar da mekanlarınıza doğallık ve hoş bir görünüm katacaktır. Ayrıca yürüyüş yollarının ve yeterli alanınız var ise kesme taşlardan yapılmış merdivenlerin kenarına da canlı tonlarda seçilen vazoların içerisine ufak çiçekler koyularak süslemeler yapılabilir. Bu detaylara dikkat ederek bahçelerinizi daha estetik bir hale getirebilirsiniz.