Doğru aydınlatma stilini elde etmek, kendi başına bir sanat biçimidir ve bilginin, tecrübenin ve ekipmanın doğru karışımını gerektirir. İster kendinizi stüdyoya ya da doğadaki ortamda bırakın, size göre bir aydınlatma çözümü vardır. Farklı ışık türlerini anlamak, mekanınızı aydınlatmanın ilk adımıdır.

Aydınlatma Türleri ve Kaliteli Aydınlatma İpuçları

Üç tür aydınlatma vardır: ortam, görev ve vurgu. Odanızın büyüklüğü ve oda tipiniz hangi türe ihtiyaç duyacağınızı belirler, ancak genel olarak bir odayı düzgün şekilde aydınlatmak için en az iki tanesini kullanmak gerekir. Aydınlatma malzemesinin kalitesi ve ışık seviyesi evinizin stilini önemli ölçüde artırabilir.

Her oda için ortam aydınlatması veya genel aydınlatma gerekir. Rahat ve genel bir ışık seviyesi sağlar. Ortam ışık kaynakları genelde armatür modelleri ile sağlanır ve genel bir kural olarak, bir odayı aydınlatırken başlamak için en iyi yerdir. Tavan vantilatörleri, avizeler, gömme / yarı gömme tavan armatürleri, sarkıt lambalar, spotlar, ray aydınlatma ve duvar aplik çeşitleridir.

Aydınlatma Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Görev aydınlatma; mutfak, ofis ve banyolar gibi yerlerde ayrıntılı çalışma (okuma, yemek pişirme, hazırlama, makyaj) için gereken yoğun doğrudan ışığı sağlar. Masa lambaları, ada veya mini sarkıt lambalar, yerden pist aydınlatma, dolap içi aydınlatma, makyaj aydınlatma ve çalışma lambalarıdır.

Vurgulu aydınlatma, gömme aydınlatma, parkur aydınlatması ve duvar aplikleridir. Ev dekorasyonunuzda bir resim veya heykel gibi ilginç özellikleri vurgulamanıza olanak tanır. Aynı zamanda, bir odadaki ortam aydınlatmasını artırmak için ikincil bir ışık kaynağı olarak hizmet eder. Ortam aydınlatması başlıca ışıklandırmayı sağlar ve diğer aydınlatma modelleri, ortam ışığının ulaşamadığı noktaların doldurulmasına yardımcı olur.