Dış mekan aydınlatma, Sokak aydınlatması ve bahçe aydınlatmasında kullanılan aydınlatma ürünleri serisi arasında yüksek kaliteli ürünlerin IP olduğu yaygın olarak bilinmektedir.

IP, Giriş Koruması derecelendirmelerinin kısaltmasıdır. Genellikle IPXY gibi olması için iki basamak ile gelir. İlk basamak katı maddelere karşı koruma anlamına gelir. İkinci basamak sıvılara karşı koruma anlamına gelir.

Genel olarak katı için 0 (koruma değil) ile 6 (En yüksek koruma) arasında numaralandırılır. Sıvılara gelince, yüksek koruma için 0 ile 8 arasındadır. Numaralandırma fikri sadece ürünün korunup korunmadığı konusunda fikir vermek değildir. Kısmen koruması da vardı. Örnek olarak bazı ürünler belirli basınç ve 90 derecelik fırlatma açısı ile suya karşı korumalıdır. 30 derece su atılırsa korunmaz. Diğer taraftan bazı ürünler su altında, belirli derinlik ve su basıncıyla kullanılmaya uygundur, aksi takdirde daha zor koşullar için korunmaz vb.

Bu IP sertifikası son derece önemlidir çünkü ürünün içinde elektrik vardır. Aynı zamanda güvenlik koşulları için de geçerlidir. Sertifikalı aydınlatma ürünlerimizin birçoğuna buradan web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.