Her geçen gün tükettiğimiz elektrik fatura bedeli birçok faktöre bağlı olarak artmaktadır. Türkiye’de 2022 itibariyle gelen zamların başında arz sorunları, yaşadığımız pandemi dönemi etkileri gelmektedir. Yeni zamlarla birlikte ülkemizde elektrik faturalarında kademeli tarifeye geçildi. Bu tarife ile tüketim eğer belirli bir eşiğin üzerindeyse, eşiğin üzerindeki kullanım için yüksek çarpandan fatura bedel hesaplaması yapılacak. Yani örneğin eşiğin 100 birim olduğunu varsayalım. Bir aile 150 birim elektrik kullandıysa 100 birimi alt tarifeden, kalan 50 birimi üst tarifeden faturalandırılacak.

Yeni sisteme geçişle kullanıcıya büyük sorumluluk düşüyor. Tamamen alt tarifeden fatura ödemek isteyenlerin elektrik kullanımına dikkat etmesi ve tüketimde tasarruf etmesi gerekiyor. Bunun için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Elektrikte tasarruf için dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları şunlardır;

  • Kullanmadığınız elektrikli aletleri fişten çekin veya kapatın.
  • Bulaşık ve çamaşır makinanızı tam kapasite ile çalıştırın.
  • Yeni beyaz eşya alırken enerji sınıfına dikkat edin. Verimli olanları tercih edin.
  • Akkor lamba yerine enerji tasarruflu LED lambalar tercih edin, odadan çıktığınızda ışığı açık bırakmayın.
  • Fırını önceden ısıtmak için ayırdığınız zamanı uzun tutmayın. Fırın kapağını sık sık açmayın.
  • Mümkünse güneş enerjisinden yararlanın.

                Genel tüketimin azımsanmayacak bir kısmını aydınlatma amacıyla kullanılmaktadır. Bundan dolayı tasarruf sağlamak amacıyla Yakan Aydınlatma olarak güneş enerjisiyle çalışan dış mekan aydınlatma ürünleri üretiyoruz. Tamamen güneşten depoladığı enerjiyle aydınlatma sağlayan doğa dostu bu ürünler şebekeden bağımsız olduğundan dolayı elektrik kesilmesinden, elektrik faturasından ve ona gelen zamlardan etkilenmemektedir. Bu sayede kullandıkça kendi amorti etmekte ve kullanıcının ekonomisine katkı sağlamaktadır.