Döküm, birçok aynı şekli birden çok kez yapmak için bir tür işlemdir. Normalde dökümler alüminyumden veya çelikten yapılabilir. Ancak çelik, dış mekan aydınlatma ürünleri için kullanılan ve çok daha ağır olan eski bir tekniktir. Bu nedenle dış koşullara karşı ağırlık ve sağlamlık açısından Alüminyum dökümler daha uygundur. Bu tercih aynı zamanda kişinin kendisine ait bir tercihtir. Sokak aydınlatma ve bahçe aydınlatma ürünlerinde, kişinin kendisi, örnek olarak eski tarz şık ürünleri kullanmayı severse polyamide malzemesinde ki ürünleri tercih edilebilir.

Alüminyum dökümler, iki kutu kullanılarak başlayarak basit bir teknikle yapılabilir. Birincisi yumuşak kumlarla doldurulacak ve mümkün olduğu kadar sağlam olması için elde basınç uygulanacak. Daha sonra diğer kutuya istenilen şekli yerleştirip yumuşak kum ile doldurup, üzerine bastırarak, baskı yapıldıktan sonra şekli kaldırarak damgası bırakılır. Ayrıca ikinci kutunun diğer yüzeyine uzatılacak bir delik açmak ve ardından her iki kutuyu da üst üste koymak. Son olarak alüminyumun doldurulması için bu deliğe akarak kutuların içine şekil vermek.

Tüm bunlardan ve bir süre bekledikten sonra, kutular birbirinden ayrıntılınabilir ve alüminyum döküm alınabilir, daha sonra bir yerlerde bazı köşeler yumuşatacak veya hatta gereksiz kısımları dökümden kesecek, şekilde modifiye edilebilir. Son olarak alındı döküm dış mekan şartlarında kullanıma uygun gelmesi için boyalanabilir.