Otomatik sulama sistemi; bahçelerinizde herhangi bir personele ya da sulama hortumlarına ihtiyaç duymadan, çim ve bitkilerin en önemli ihtiyacı olan suyu, otomatik formda, arzu edilen miktar ve zamanda verilmesini sağlayan sistemlerdir. Ayarlanabilme kolaylığı açısından kullanım yönüyle oldukça cazip bir seçenektir. Peki otomatik sulama sisteminin avantajları nelerdir?

Otomatik Sulama Sisteminin Avantajları

Bitkiler ve çiçekler, düzenli sulama işlemi ile canlılığını koruyabilen varlıklardır. Onları susuz bırakmak, bir nevi ölüme terk etmektir. En çok ihtiyaçları olan suyu, düzenli bir şekilde köklerine aldıklarında, daha canlı ve daha sağlıklı görüneceklerdir. Gelişen teknoloji kapsamında sulama işlemi konusunda oldukça yol kat edilerek, kolaylıklar sunulmaktadır. Otomatik sulama sistemi bunların en başında yer alıyor. Evde olmadığınız zamanlarda, bahçenizle ilgilenemeyecek durumdaysanız, işte tam bu noktada otomatik sulama sistemleri devreye girmektedir. Bitkilere düzenli olarak sulama işlemi  uygulanması gerektiği için, koşullar ne olursa olsun onlar bu ihtiyaçlarından mahrum bırakılmamalıdır. Yaz aylarında tatile giderken ya da hafta sonu seyahat etmeniz gerektiğinde, otomatik sulama sisteminden faydalanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Yokluğunuzda bitkileriniz, bu sistem sayesinde daima canlı kalacaktır. Otomatik sulama sisteminin avantajları arasında en bilinen 5 maddeyi sizler için kaleme aldık.

  • Toprak Yapısı ve Besin Maddeleri Üzerindeki Avantajı

Bahçenizi tek bir hortum ile suladığınızda toprağa birden yüksek miktarda su vermiş olacaksınız. Bu da toprağın sıkışmasına ve daha az besin maddesi bulunmasına sebep olur. Otomatik sulama sistemi ile su ihtiyaç duyulan miktar ve hızda verilir. Böylelikle besin maddeleri korunur ve toprağın yapısında sıkışma gibi bir durum söz konusu olmaz.

  • Yabancı Otlar ve Hastalıklar Konusundaki Avantajı

Otomatik sulama sistemi sayesinde, yoğun yağış durumunda olduğu gibi su serpilmediğinden yabani otlar oluşamamakta ve çimlenememektedir. Bitki köklerinde yer alan su, yaprak hastalıklarını önlemektedir. Bu sistem ile su direkt olarak bitkiye ve yapraklarına çarpmadığı için, hastalığın çoğalma şansı da ortadan kalkacaktır.

  • Su Tasarrufu Avantajı

Otomatik sulama sistemleri, sizlerin ayarladığı zaman aralıklarında ve miktarda sulama işlemi gerçekleştirdiği için, yağışın yoğunluk gösterdiği durumlarda bu işlemi yapmayacaktır. Böylelikle su kullanımından büyük oranda tasarruf edilecektir.

  • El İşçiliğine İhtiyaç Duyulmaması Avantajı

Bu sistemlerin en büyük avantajı, sulama işleminin size ya da bir başkasına ihtiyaç duyulmadan yapılmasıdır. Uzakta olduğunuz zamanlarda bahçemle ilgilenemiyorum dediğiniz noktada, otomatik sulama sistemi  kurtarıcı bir niteliğe sahip olacaktır.

  • Para Tasarrufu Avantajı

Otomatik sulama sistemleri, su ve zamandan tasarruf sağlayarak cebinizi de düşünüyor. Hem sudan hem zamandan hem de cebinizden tasarruf ederek bahçelerinizdeki çiçeklerin düzenli olarak sulanmasını sağlayabilirsiniz.