Işık neredeyse hayatımızın en önemli parçasıdır. Işık sadece karanlığı aydınlatmak için değil, aynı zamanda dikkat çekmek, görsel bir şölen yaratmak için de kullanılabilir. Yerleşim alanları her geçen gün büyüdükçe, açık alanlar güçlü aydınlatıcılarla aydınlatılır, parklar ve bahçeler artar ve nüfus artar, gökyüzüne yayılan ışık miktarı her geçen gün artmaktadır. Gerekli veya gereksiz yanlış dış mekan aydınlatmasının yan etkisi ışık kirliliği olarak tanımlanır. Gökyüzüne yönlendirilen yanlış aydınlatma kaynaklarının atmosferdeki toz parçacıklarına ve moleküllerine çarptığı, gökyüzünün doğal arka planını aydınlattığı, görüşü bozduğu, geceleri güvenliği ve konforu azalttığı ve insan sağlığına ve ekosistemlere ve hayvanlara zarar verdiği araştırmalarla ortaya çıktı. Işık kirliliği, uzman olmayanlar tarafından yapılan park, bahçe, çevre ve sokak aydınlatmasıdır.

Işık kirliliği hakkında üç temel bileşenden bahsedebiliriz.

- Gökyüzü Parlaması

- Aydınlatılacak bölgenin sınırları dışında ışık taşması

- Kamaşma

Işık, armatürlerden doğrudan gökyüzüne yayılabilir veya dünyadan yansıyan ışık, atmosferdeki toz ve gaz molekülleri tarafından atmosfere saçarak parlak bir arka plan oluşturabilir. Yıldızlar üzerinde görme önleyici bir etkiye sahiptir.

Aydınlatılacak bölge sınırlarının ötesine geçen aydınlatma sonucunda aydınlatmanın istenmediği yerlerde olumsuz sonuçlara yol açarak dikkat dağıtıcı bir görünüm oluşturabilir. Ayrıca, yanlış aydınlatma enerji israfını çok yüksek maliyetlere çıkarır.

Dış mekan aydınlatma armatürleri fizyolojik ve psikolojik parlamaya neden olmayacak şekilde yerleştirilmelidir.


Doğru Aydınlatma Nedir?

Basit bir kural olarak, ışık kaynağı doğrudan bir mesafeden görülürse, bu kötü aydınlatmadır. İyi aydınlatmada, göz kamaştırıcı lambayı görmezsiniz. Sadece lamba tarafından aydınlatılan alanı göreceksiniz. İyi düzenlenmiş bir dış mekan aydınlatmasında, aydınlatılan alanda göz parlaklığı oluşmaz. Gereksiz ve aşırı güçlü ışık kaynakları kullanılmaz. İyi bir dış mekan aydınlatma sistemine sahip şehirlerde ışık kirliliği sorunu yoktur.

Doğru Aydınlatma Nedir

Yakan Aydınlatma olarak bu sorunun farkındayız. Biz çok iyi bir ürün kalitesi ve doğru aydınlatmanın nasıl olacağını bilen profesyonel bir şirketiz.