Güneş enerjisi, kullanımı ve kurulu gücü her geçen gün artan modern bir yenilenebilir enerji çeşididir. Şöyle ki; Dünya yüzeyine 1.5 saatte gelen güneş ışığının enerjisi medeniyetimizin 1 senelik enerji tüketimine denktir. Bu örnekten anlaşılacağı gibi güneş enerjisinin potansiyeli çok büyüktür ve doğru kullanılması durumunda enerji sorununu karbon salınımını en aza indirerek çözebilir, sürdürülebilir bir dünya için büyük adımlar atmamıza vesile olabilir. Ancak, öncelikle güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirmemiz gerekiyor. Bunun için de ilk olarak 1881 yılında ticari olarak kullanılmaya başlanan güneş panelini incelememiz gerekiyor. Peki, bu güneş paneli dediğimiz şey nasıl çalışıyor?

Güneş panelleri, güneş hücresi dediğimiz küçük ünitelerden oluşur. Genel olarak güneş hücrelerinin yapısı da dünyada en çok bulunan 2. Element olan silikondan oluşur. Güneş hücresi, iletken iki katman arasına yerleştirilmiş N ve P tipi silikon tabakaların oluşur. Güneş’ten gelen foton denen enerji parçacıkları güneş hücrelerine çarptığında N ve P silikon tabakaları arasında elektriksel potansiyel fark oluşturur. Bu fark sayesinde de iletken katmanları arasında doğru akım akmaya başlar. Her bir güneş hücresi yaklaşık 0.5 Volt elektrik ve değişken akım üretir. Bu hücrelerin bağlantı şekillerine göre farklı gerilim ve akım değerlerinde güneş paneli elde edilebilir. Bu teknoloji ile dünyanın ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak mümkün. Ancak bazı olumsuz noktaları dikkate almak da gerek. Örneğin dünyanın her yerine eşit güneş ışığı gelmemesi, mevsimsel değişimlerden dolayı enerjinin istikrarlı olmaması ve piyasadaki güneş hücreleri verimliliğinin ortalama 15 ila 22 verimlilikte olması bunlara örnek gösterilebilir. Yine de bu olumsuz noktalara rağmen güneş enerjisi kullanımı temiz ve yenilenebilir enerji çeşidi olmasından dolayı her geçen gün artmakta ve hücre verimliliğini attıracak teknolojiler keşfedilmektedir.

 

Yakan Aydınlatma olarak sürdürülebilir bir dünya adına yeniliklere uyumlu, çevre değerlerine saygılı, ürün ve hizmet kalite hedefimizden ödün vermeden dış mekan aydınlatma ürünleri üretiyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda ürün kataloğumuzu profesyonel solar aydınlatma ürün ailesi ile destekliyoruz. Tamamen birinci kalite, güneşten aldığı enerji ile aydınlatma sağlayan benzersiz solar aydınlatma ürünlerimiz ile doğayı ve insan sağlığını korurken aynı zamanda kullanıcının cebine de katkı sağlamayı hedefliyoruz.
Güneş enerjili aydınlatma ürünlerimiz hakkında bilgi almak için iletişim kısmında bulunan bilgilerden bizlere ulaşabilir, destek alabilirsiniz.