En Yaygın Dekoratif Aydınlatma Direkleri

Dekoratif amaçlı aydınlatma direkleri genellikle şehir içi aydınlatmacılığında; parklarda, bahçelerde, sokaklarda, otellerde, okullarda ve evlerde kullanılan, boyları 6 metreye kadar ulaşabilen ve tasarımsal yönleri öne çıkan ekipmanlardır. Kullanım alanları bakımından üç farklı türe ayrılırlar.Döküm Direkler
: Üç buçuk metreye kadar ulaşan boylarıyla döküm direkler isimlerini üretim şekillerinden alırlar. Alüminyum ya da pik döküm yöntemiyle, tek parça olarak dökülerek üretilen döküm direkler çoğu zaman E 27 duy uyumlu ampullerle kullanılır.

en-yaygin-dekoratif-aydinlatma-direkleri

Boru Direkler: Dekoratif dış mekan aydınlatmasının en sık rastlanan ürünlerinden olan boru direklerin bu kadar yaygın kullanım alanı bulmalarının sebebi üretimlerinin kolay, direklerin kullanışlı olmasıdır. Galvaniz kaplama yöntemiyle uzun süreler dayanıklılıklarını koruyan boru direkler için E 27 tür duy kullanımı yaygındır.Çim Direkler
: 160 santime kadar ulaşan boylarıyla açık mekan dekoratif aydınlatma araçlarının en sık rastlanılan ürünlerinden birisi de çim direklerdir. Bollard olarak da bilinen çim direkler park, bahçe gibi yeşil alanlarda sıklıkla tercih edilir.

Döküm yöntemiyle üretilen çim direkler elektrostatik boya ile renklendirilerek E 27 tür duy ile kullanılırlar. Bunun yanı sıra daha dayanıklı ve hafif, bakım gerektirmeyecek nitelikte ve elektrik kaçağı olmayan çim direkleri üretmek için polyamid plastik malzemelerin kullanılması da bir hayli yaygındır.

Gün ışığı ve biyolojik saat yazımızda aydınlatmanın etkisi size bir önceki yazımızda açıklaıdk.

© 2019 | Yakan Aydınlatma - Dış Mekan Dekoratif Aydınlatma Mamülleri İmalat ve Ticaret | Tüm Hakları Saklıdır.