Bahçe Aydınlatmasında Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bahçe aydınlatması iç mekan aydınlatması kadar önem taşır. Ancak bu durum kullanılan enerjide tasarruf yapılamayacağı anlamına gelmez. Aslında yapılan araştırmalar, insanların bahçe aydınlatmasında tasarrufa pek yönelmediğini ortaya koyuyor. Oysa sadece birkaç önlemle aydınlatma giderlerinizi ciddi seviyede düşürebilirsiniz. Peki, bahçe aydınlatmada enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

Lamba Seçimini Doğru Yapın

Öncelikle lambaların da enerji tasarrufunda belirleyici bir unsur olduğunu bilmelisiniz. Akkor lamba yerine florasan lamba kullandığınızda aydınlatma maliyetini yaklaşık % 80’e kadar azaltabilirsiniz. Lamba seçiminin aydınlatma giderlerinde etkisi oldukça fazla… Kapı girişinde halojen lambalar kullanılabilir. Klasik lambalar yaklaşık 50 ila 90 watt’lık bir halojen lamba ile değiştirildiğinde enerji tasarrufu da ikiye katlanacaktır.

Ayrıca bahçenizde kullanmadığınız durumlarda bazı aydınlatma armatürlerini kapatmanız da alabileceğiniz bir diğer tasarruf önlemi olacaktır. Olabildiğince gün ışığından faydalanmaya özen gösterin. Gün içerisinde dekoratif amaçla kullanılan aydınlatmalar dahi etkisini tam olarak belli edemeyecektir. Bu nedenle gün içerisinde bahçenizde kullandığınız tüm aydınlatma ürünlerini kapatmanız ve karanlık olduğunda açmanız gerekir.

Lambaların mutlaka temizlenmesi ve bakımlarının yapılması gerekir. Dış mekanda lamba üzerindeki tozların ışığı azaltacağını unutmayın. Zamanla bahçe aydınlatmasında kullandığınız lambaların yetersiz olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa tozu alınan lambalar faydalı ışık miktarından daha fazla istifade etmenizi sağlar. Ayrıca lambanın ışık çıktısını doğru şekilde belirlemeye özen gösterin. Işık kirliliğine sebebiyet vermemek için ışığın hangi yöne doğru çıktığını çok iyi belirlemeniz gerekir.

Bahçelere özel askılı aydınlatma ürünleri içeriğimize göz attınız mı?

© 2018 | Yakan Aydınlatma - Dış Mekan Dekoratif Aydınlatma Mamülleri İmalat ve Ticaret | Tüm Hakları Saklıdır.