Uzun Menzilli Alan Tarama Projektörlerinin Özellikleri

Bilindiği gibi projektör çeşitleri uzun menzillerin aydınlatılması söz konusu olduğunda yetersiz kalabiliyor. Özellikle güvenlik amacıyla yapılan aydınlatmalarda ışığın menzil uzadıkça dağılması ve dolayısıyla karanlıkta hedef odaklı bir tarama yapılamaması, bu ihtiyaca yönelik yeni ürünlerin geliştirilmesini beraberinde getirdi. Artık uzun menzilli alan tarama projektörleri tercih ediliyor. 

Bu projektör çeşitlerinin en önemli özelliği rotasyonel bir tarama yapabiliyor olmasıdır. Menzil 800 hatta 900 metreye kadar çıkabiliyor ve ışığın dağılması gibi bir problem yaşanmadan, beklentilere uygun bir aydınlatma sağlanabiliyor. Her ne kadar görünüşte sıradan bir projektör gibi görünse de aslında uzun menzilli alan tarama projektörleri pek çok özelliği ile sıradan projektörlerden ayrılıyor. 


Uzun Menzilli Alan Tarama Projektörlerinin Farkı Ne?

Uzun menziller için tasarlanan projektörlerin iç kısımlarına dikkat ettiğinizde özel bir aynalı tasarıma sahip olduklarını görebilirsiniz. Aynı zamanda bu aydınlatma ürünlerinde farklı bir ampul kullanılıyor. Projektör açıldığında aydınlatma performansının maksimuma ulaşması için ampulün ısınmasını beklemek gerekmiyor. Anında maksimum performans ile aydınlatma sağlayabiliyor. Bu özel ampuller 500 ya da 600 saat aydınlatma gibi uzun bir aydınlatma ömrüne sahip oluyor. 

Çünkü bu tür ürünlerde lambanın geç rejime girmesi, güvenlik bakımından düşünüldüğünde oldukça büyük risk doğurabiliyor. Güvenlikte ciddi bir zafiyete sebebiyet verilmemesi için uzun menzilli tarama projektörlerinde ani olan şok aydınlatma özelliğine sahip, özel ampuller kullanılıyor. Bu lambalar halojen lamba olarak adlandırılıyor. Farklı ışık güçlerine sahip olabildiğinden, istenen menzile göre farklı watt özelliğinde olabiliyorlar. 

Bu ürünler her türlü hava koşuluna karşı yüksek mukavemet özelliği de sergilediğinden dış ortamlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. En yeni projektör modelleri, alttan kolaylıkla kumanda edilebilir ve sağa – sola 360 derece dönebilir özellikte imal ediliyor. Projektör aşağı ve yukarı yönlü de hareket edebiliyor. 

© 2018 | Yakan Aydınlatma - Dış Mekan Dekoratif Aydınlatma Mamülleri İmalat ve Ticaret | Tüm Hakları Saklıdır.