Işık Kirliliği Nedir?

İç ve dış mekanlarda yanlış yerleştirilen, yanlış yönlendirilen ve yönü ayarlanmayan ışığın büyük şehirlerimiz için tehlikeli olduğu durumlar ortaya çıkabiliyor. Işık kirliliğinin ise temel olarak 4 ayrı kaynağı bulunuyor.

isik-kirliligi

Kamaşan Işık

Kamaştırıcı ışıklara yatay doğrultuda yayımlanan bir ışık söz konusu olduğu zaman kamaşan ışık sorunu ortaya çıkabilir. Bu tür yayımlanan yatak ışıklar son derece uzak mesafelerden görülebilir ve karanlığa karşı olan dayanıklılığımızı azaltabilir.

Aydınlatılan yüzey ile ışık kaynağındaki açı da kamaşan ışık açısından önemli bir diğer faktördür. Yatay doğrultudaki ışık yere yakın ve havanın yoğunlukta olduğu yerlerde geniş hava moleküllerinin etkisi ile ışığın saçılmasına sebep olduktan sonra havayı ışıldatır.

Işık Taşması

Işık taşmasının olabilmesi için ışığın istenmeyen yere düşmesi gerçekleşmelidir. Örnek olarak evlerin ön ve arka kısımlarını aydınlatmak ile yetinmiyorsanız yatak odalarınızı dahi aydınlatabilecek cadde ışıkları verilebilmektedir.

Gökyüzü Işıldamaları

Atom ve diğer taneciklerin bir sonucu olarak gökyüzü ışıldamaları ele alınabilir. Ancak bu zayıf ve doğal ışık kaynağı toz parçacıklarının ve gaz moleküllerinin ışığa saçılmasını güçlendirmektedir.

Işık Kirliliğinin Kaynakları Nelerdir?

Işık kirliliğinin kaynakları arasında ilk sırada yol, cadde ve sokak aydınlatmaları yer almaktadır. Ayrıca park, bahçe ve spor alanlarının aydınlatmaları da ışık kirliliği kaynakları arasında yer almaktadır. Evlerden binaya taşan ışıklar da ışık kirliliği kaynağı olarak ele alınmaktadır.

Işık Kirliliğine Karşı Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Işık kirliliğine karşı önlem alabilmek istiyorsanız park ve bahçelerde yer alan dekoratif amaçlı olarak kullanılan küre tipli armatürler yerine, yatay düzlemin üst kısmına ışık saçmayan perdeli aydınlatma ürünleri kullanabilirsiniz.

Park alanlarındaki kısa direklerin üzerindeki yoğun ışıklı projektörler de kullanılabilmektedir. Bu projektörleri kullanırken 15 metre yükseklikteki direkler kullanılmalıdır.

Güvenliğinizi sağlayabilmek için otomatik olarak açılabilen ve harekete duyarlı olan ışık sistemleri de kullanılabilir. Bu sistemleri kullandığınız zaman enerji tasarrufu elde edebileceğiniz gibi aynı zamanda ışığın kirliliğe yol açmasını da engellemiş olursunuz. TSE standartlarını tekrardan belirleyerek üretilmiş olan lamba ve armatürleri de kullanarak ışık kirliliğinin önüne geçebilirsiniz.

© 2018 | Yakan Aydınlatma - Dış Mekan Dekoratif Aydınlatma Mamülleri İmalat ve Ticaret | Tüm Hakları Saklıdır.