Bahçelerde Peyzaj Aydınlatma Trendi

Bahçe aydınlatmasında artık çok yeni fikirler hayat buluyor. Sadece akşamları daha aydınlık olması için yapılan aydınlatmalar yerini bambaşka stillerle bahçelere sıra dışı görünümler kazandırmaya bıraktı. Bahçe aydınlatmada en son trendlere göz attığınızda karşınıza peyzaj aydınlatma çalışmaları çıkıyor. Daha etkileyici bir görünüm kazanmasını istediğiniz bahçenizde siz de bu trendi deneyebilirsiniz.

Peyzaj Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Öncelikle bahçenizde hangi ağacın ya da bitkinin aydınlatma çalışmanız ile buluşacağına karar vermelisiniz. Elbette birden fazla ağaç ya da bitki için de bu çalışmayı yapabilirsiniz. Aydınlatma için su geçirmeyen lambalar kullanmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü bahçenizde bu lambaları bitkiye yakın bir yere koymanız gerekecek. Aynı zamanda yağışlı havaları da dikkate almalısınız.

Peyzaj aydınlatmasında en sık kullanılan spot lambalar oluyor. Küçük ebatları ve gerektiği kadar ışık veriyor olmaları su geçirmeyen dış mekan spot lambalarını diğer seçeneklere nazaran çok daha cazip kılabiliyor. Ayrıca spot lambalarda renkli olanlara da yönelebilirsiniz. Genellikle bitkileri daha canlı göstermek için yeşil renkli spot lambalar tercih ediliyor. Elbette siz seçiminizi farklı bir renkte de yapabilirsiniz.

Projektörle Güçlü Bir Peyzaj Aydınlatma

Dilerseniz projektör lamba çeşitlerini de kullanabilirsiniz. Spot lambalardan daha güçlü bir aydınlatma sunduğundan özellikle ağaçların ışıklandırmasında tercihler genellikle projektör lamba çeşitlerinden yana oluyor. Enerji tasarrufu sunan projektör lambalarla da muhteşem bir peyzaj aydınlatma çalışması yapabilirsiniz. Zemine monte edilebilen projektörleri seçmeye özen gösterin.

Seçtiğiniz lambaların ışığını ağaca ya da bitkiye yöneltmeniz yeterli olacak. Peyzaj aydınlatması sadece bahçenizin olduğundan çok daha güzel görünmesini sağlamıyor. Aynı zamanda hırsızlık olaylarına karşı da bir önlem olarak değerlendirilebilir. Çünkü bahçenizin çok daha fazla aydınlık olmasını sağlamış olacaksınız ve sonuç olarak bahçeniz hırsızlara karşı yıldırıcı bir görünümü kazanmış olacak. 

11-18 Ocak tarihindeki enerji tasarrufu haftası ile ilgili hazırladığımız yazımıza 11-18 Ocak enerji tasarrufu haftası yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz!

© 2018 | Yakan Aydınlatma - Dış Mekan Dekoratif Aydınlatma Mamülleri İmalat ve Ticaret | Tüm Hakları Saklıdır.