11 - 18 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası

Enerji günümüz dünyasında en önemli ihtiyaçların başında geliyor. Enerjinin gereksiz kullanımı ise gelecekte sanılandan çok daha büyük olumsuz etkileri beraberinde getirecektir. Özellikle gelecek nesilleri zor durumda bırakma noktasında bazı öngörülerde bulunmak pek zor olmuyor. Dolayısıyla istisnasız her alanda enerjinin bilinçli bir şekilde kullanılması ve mümkün olan en üst seviyede tasarruf yapılması gerekiyor.

Bu konuya dikkat çekmek için her yıl 11 – 18 Ocak tarihleri arası “Enerji Tasarrufu Haftası” olarak kutlanır. Konuya dikkat çekmek için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bu haftada özellikle çocukların bilinçlendirilmesi üzerinde durulur. Gelecek nesillerin de minimum enerji kullanımının ve enerji tasarrufunun önemini anlamalarını şimdiden sağlamak gerekiyor. Hatta enerji tasarrufunun bir yaşam alışkanlığına dönüşmesini sağlamak son derece mühim!

“En Ucuz Enerji, Tasarruf Edilen Enerjidir”

Enerji Tasarrufu Haftası ve bu haftanın önemini en iyi anlatan söz şudur: “En ucuz enerji, tasarruf edilen enerjidir.” İhtiyaçtan fazlasını kullanmayarak enerjiye dair çok ciddi tasarruflar yapılabilir. Bu konuda istisnasız herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir. Özellikle evlerde, işyerlerinde gereksiz enerji kullanımının önüne geçmek için herkesin yapabileceği bir şey, alabileceği bazı önlemler bulunuyor.

Enerji, iş yapabilme gücüdür. Bir anlamda yaşamın devam edebilmesi ve günlük hayatın sekteye uğramaması için öncelik, enerjiye olan ihtiyaçtır. Bu durumu dikkate alarak çeşitli tasarruf önlemlerinin alınması gerekir. Çocukların da konuya dair bilinçlendirilmesi ile gelecek nesillerin tasarruflu enerji kullanımı noktasında dikkatli davranmalarını sağlamak mümkün.

Tükenebilir enerji kaynaklarının en az oranda kullanımı alınabilecek önlemlerin başında geliyor. Örneğin artık güneş enerjisiyle çalışan lamba çeşitleri de üretildi. Bahçe aydınlatmasında, dış mekan aydınlatmalarında bu lambaları kullanmak dahi son derece basit bir şekilde enerji tasarrufu yapılabilmesine olanak tanıyor. 

Bahçede kullanım için döküm bariyerler yazımıza göz atarak bahçelerdeki aydınlatmanızda enerji tasarrufu elde edebileceğiniz ipuçlarına da ulaşabilirsiniz.

© 2018 | Yakan Aydınlatma - Dış Mekan Dekoratif Aydınlatma Mamülleri İmalat ve Ticaret | Tüm Hakları Saklıdır.